Máte doma parodii? Možná ano a ani o tom nevíte

Přečtěte si článek a pak se podívejte, jaké kaktusy máte doma. Třeba objevíte Parodii.
Parodia crassigibba
Parodia crassigibba
Marco Wentzel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Alberto Vojtěch Frič - etnograf a kaktusář

Pašovat semena kaktusů vypadá jako náramně jednoduchá záležitost, jejich velikost je extrémně malá. Nicméně Češi se zas a znova vydávají na výpravy, odkud si vozí celé rostliny. Někdy i stovky rostlin bez ohledu na to, že jde o mezinárodně zakázanou činnost. Na sklonku roku 2005 probleskla zpráva o dvou českých pašerácích, kteří vezli 800 kaktusů.

"V roce 2000 bylo odhaleno celkem 53 pokusů o pašování, z toho 15 při vývozu a 38 při dovozu*). ČIŽP odebrala v roce 2000 celkem cca 11 976 exemplářů, z toho 6662 kaktusů, 270 motýlů, 888 kousků korálů (+ dalších 139 kg korálů, které nebyly počítány) a 2074 sněženek ze Slovenska apod," píše se v materiálech České inspekce životního prostředí.

Parodia magnifica
Autor: Pamla J. Eisenberg Parodia magnifica

Měli smůlu – polští celníci na letišti ve Varšavě byli ve střehu a muži vracející se z Argentiny měli smůlu. Faktem je, že „našinci“ kaktusy se ve velkém vozily po desítky let. Alberto Vojtěch Frič, jeden z význačných českých cestovatelů na své poslední jihoamerické cestě objevil (1926 – 29) velmi význačné lokality kaktusů jež nesou název Parodia. Jedná se o celý rod s více než 200 druhy z nichž celou řadu popsal včetně druhu Parodia nivosa právě na své poslední jihoamerické výpravě. V dobách jeho cest zdaleka nebyly tak přísné celní předpisy, které platí dnes, proto mu bylo umožněno posílat kaktusy "ve velkém". Byl nejen vášnivý kaktusář, ale i etnograf a lingvista.

Frič v Mexiku s kaktusem rodu Lophophora
Frič v Mexiku s kaktusem rodu Lophophora

Už od mládí se stal odborníkem - kaktusářem a v této oblasti uznávanou kapacitou. Během první zimy 2. světové války nemohl vytápět skleníky, což znamenalo ztrátu jeho důležité sbírky kaktusů čítající na 30 000 rostlin. 

Parodia nivosa v botanické zahradě University of California
Autor: Stan Shebs CC BY-SA 3.0 Parodia nivosa v botanické zahradě University of California

Parodie

Jakkoliv zní název tohoto rodu kaktusů legračně, jedná se o skupinu, která si našla úspěšnou cestu do (nejen) českých domácností. Ve své domovině jsou vysokohorským druhem, přičemž prvního zástupce našel německý učitel a cestovatel Schickendantz v roce 1886. Jejich domovinou je brazilská vysočina a rozšíření pokračuje přes Paraguay vysokohorských lokalit ležících na svazích Kordiler v severní Argentině a Bolívii. V českých domáctnostech se nachází obrovské množství kaktusů a sukulentů (což není totéž) jen pro radost. Většina z nich jsou nenáročné rostliny a není vyloučeno, že právě vy máte doma parodii. a ani o tom nevíte.

P. nivosa
Autor: Sergei P. nivosa

Text: Topi Pigula

Reklama
Reklama