Masožravka láká oběť na sladkou past, ze které není úniku. Pro lidi má léčivé účinky

Většinu masožravek najdete jen v exotických zemích. Rosnatku okrouhlolistou však můžete potkat i v českých kotlinách.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Detail rosnatky čekající na kořist
Getty Images

reklama

Masožravá květina už na první pohled upoutá pozornost svou jasně červenou barvou a lepkavými chapadly obsahujícími sladkou látku, jež se nachází na ochlupených listech. Rosnatka okrouhlolistá je zvláštní a krásná rostlina, která je považována za jeden z nejrozšířenějších druhů rosnatky a vyskytuje se téměř po celé severní polokouli. Najdete ji mezi rozmočenými rašeliníky, na vlhkých vřesovištích nebo v horských oblastech. Pokud na ni ale ve volné přírodě narazíte, rozhodně ji netrhejte; patří k silně ohroženým rostlinám.

Sladce voňavá návnada

Rosnatka získala své jméno podle lepivého slizu na lapacích orgánech, který se na denním světle leskne jako kapka rosy. Kromě blyštivého efektu také láká kořist svou sladkou vůní, díky které se hmyz na list přilepí. Jak můžete vidět v dokumentární sérii Tajemné kouzlo bažin ve středu večer na Prima ZOOM, pro lapenou oběť už není cesty zpět – je zadušená slizem a rozpuštěná enzymy. Živiny získané z masožravého úlovku pomáhají rostlině ve velmi nehostinném prostředí růst a prosperovat.

Detail rosnatky čekající na kořist
Autor: Getty Images Detail rosnatky čekající na kořist

Léčebné účinky

Drobná masožravka byla známá už v antickém léčitelství, kdy se používala do bylinných likérů. Kvetoucí nať využívaly v kuchyni i naše babičky a prababičky, kdy odvar sloužil léčbě průdušek, dráždivého kašle, cukrovky či křečím. V minulosti také tvořila rosnatka základ do lektvarů proti stárnutí, protože lidé věřili, že je zdrojem mládí a mužnosti.

reklama

reklama