Lachtani znásilňují tučňáky. Na neobvyklé chování přišla vědecká expedice

Harmonie? V Antarktidě ji mezi zvířaty rozhodně nehledejte...
Tučnák císařský a lachtan antarktický
Tučnák císařský a lachtan antarktický

reklama

Roku 2006 zaznamenali biologové studující populaci lachtanů na Marionském ostrově v Antarktidě, jak samec lachtana znásilnil tučňáka. Považovali to za ojedinělý jev, ale letos došlo ke třem dalším případům stejného chování. Vědci teď hledají příčinu, proč se to stalo a zda se to nestává tendencí.

Jedná se o běžnou normu?

Jedná se o lachtany antarktické (Arctocephalus gazella), kteří takto zneužívají největší druh tučňáka, tučňáka císařského (Aptenodytes forsteri). Ve třech případech nechali po znásilnění lachtani tučňáka žít, ve čtvrtém případě ale navíc lachtan nebohého ptáka po aktu ještě sežral… Studie, která toto chování popsala, vyšla v odborném časopise Polar Biology.

Několik incidentů zaznamenal jeden z jihoafrických vědců Nico de Bruin také na fotografiích, a dokonce i na videu. Varujeme, že následující záběry mohou řadě lidí připadat nechutné a pohoršující:

Proč to dělají?

Zajímavé je, že vědci toto chování pozorovali u čtyř různých lachtaních samců. Musí jít tedy o naučené chování, není to individuální úchylka. Probíhalo to vždy prakticky stejně: lachtan nejprve tučňáka napadl na souši, přirazil ho k zemi a pak s ním kopuloval. Trvalo to 2,5–6 minut. Vědci zatím nemají jednoznačné vysvětlení, ale přišli už s několika hypotézami.

Nejednalo se sice o nějak extrémně mladé samce, ale je možné, že je spojoval nedostatek sexuálních zkušeností. Pokud samci postupovali ryze podle instinktů a třeba předtím viděli jiného lachtana, jak se pokouší spářit s tučňákem, mohli považovat právě tohle za jediné správné sexuální chování.

Druhou hypotézou je, že se jedná o nějaký akt agrese vůči tučňákům, ale v tomto případě by se v přírodě jednalo o něco hodně nového. Byť podobné příklady samozřejmě existují: tak například delfíni vědomě znásilňují samice sviňuch… 

reklama

reklama