Která zvířata v roce 2018 vyhynula? Podívejte se na smutné zástupce

Nejen lidskou činností, ale i v důsledku měnících se klimatických podmínek a nešťastné pozice v potravním řetězci leckteří zvířecí zástupci z mapy světa mizí. O koho jsme definitivně přišli v roce 2018?
Zřejmě nejvýraznější ztrátou loňského roku je krásný ara škraboškový.
Zřejmě nejvýraznější ztrátou loňského roku je krásný ara škraboškový.
istockphoto.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Rok 2018 máme za sebou a s tím přicházejí i všelijaká bilancování. Vedle souhrnu vědeckých úspěchů, které nás v chápání okolního světa posunuly zase o kousek dál, však musíme zmínit i méně příjemný přehled – v minulém roce se totiž řada zvířecích druhů dostala až na pokraj vyhynutí. A některé i za něj.

Smutné ptačí kvarteto

Rok 2017 znamenal konec existence pro několik druhů ještěrů a netopýra. Loňský rok zase byl nejspíše posledním v historii pro čtveřici ptačích zástupců. Šatovník ostrovní byl drobným pěvcem vyskytujícím se na havajských ostrovech. Ze stejného řádu byli i dva brazilští zástupci: hrnčiřík alagoaský (Philydor novaesi) a Cichlocolaptes mazarbarnetti, který české pojmenování nemá.

Nejvíce smutné slávy si však odnáší ara škraboškový, modře zbarvený a mluvící fešák, který se ve své brazilské domovině již vůbec nevyskytuje. Alespoň tedy v divoké přírodě, jelikož poslední zhruba padesátka ptáků je držena v zajetí – ve volné přírodě by totiž nepřežila. A proč je ze zmíněných druhů nejvýraznější? Především mladší diváci ho totiž budou znát z úspěšného animovaného snímku Rio, jenž v roce 2011 sledoval cestu právě tohoto ptačího hrdiny.

Vyhynulá, či ohrožená zvířata?

Ekolog Trond Larsen však upozornil, že označit nějaký druh za zcela vyhynulý je dosti náročný úkol: “Pokud strávíme týdny, či dokonce měsíce hledáním určitých zástupců v poslední známé oblasti jejich výskytu a nic nenajdeme, co to přesně znamená?” Z tohoto důvodu se může pojetí “vyhynulosti” lišit a druhů, které v roce 2018 zmizely ze světa, bude nejspíše o něco více.

Na pokraji vyhubení je kupříkladu také sviňucha kalifornská, žijící pouze v severní části Kalifornského zálivu. Jedná se o nejvzácnějšího mořského savce světa, který byl objeven až v 50. letech minulého století – a už zbývá posledních pár desítek jedinců. Ještě hůře na tom je nosorožec tuponosý severní, jehož poslední samčí zástupce loni zemřel v keňské rezervaci; aktuálně zbývají pouze dvě samice a vědci se je pokusí oplodnit pomocí dlouho zmražených spermií. Budeme zvědaví, zdali se tento poddruh podaří takto zachránit, ale přesto bychom měli mít na paměti, že příroda je každým rokem o něco chudší i naším vlivem…

Text: MS

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama