15. října 2021 18:30

Konec Escobarových hrochů: Kolumbie definitivně rozhodla, co s nimi udělá

Hroši do Kolumbie nepatří. Jenže kokainoví hroši Pabla Escobara se stali symbolem, s nímž se bylo potřeba nějak vypořádat.

Kolumbie se dostala do nevídané situace. Proti navrhované likvidaci hrochů, které do země kdysi přivezl narkobaron Pablo Escobar, se veřejnost postavila tak razantně, že od ní samospráva ustoupila. Na druhou stranu hrozí, že se hroši začnou množit a šířit coby v Kolumbii invazní druh. A zároveň už jen samotnou svou existencí ničí ekosystém, v němž žijí.

Co stálo za tím, že hroši nebyli hromadně zlikvidováni? Aktivita místních. Těm totiž Escobar dovoloval zdarma se na jeho haciendě kochat vlastní soukromou zoo. V té choval nejen hrochy, ale i slony, zebry či žirafy. Velký problém ale byl jen s hrochy, kteří se museli buď vyhladit, nebo sterilizovat.

Nechme je vymřít

Nakonec podle New York Post zvítězila varianta sterilizace, která zaručuje, že hroši bez potomků v Kolumbii vymřou. Britská BBC odhaduje, že v kolumbijské divočině žije kolem šedesáti hrochů, a odborníci tvrdí, že pokud by se nepřikročilo k radikálnímu zásahu, mohl by jejich počet vystoupat až k 1 500. Hroši sice do lokality přinášeli i turistické dolary, ale zároveň měli na svědomí lidská zranění. Jeden z uniklých hrochů musel být v roce 2009 zastřelen, protože utekl a začal ohrožovat místní farmáře.

První dva hroši, Joaco a Matildo, kteří zahájili projekt sterilizace celé populace, byli uspáni pomocí silného anestetika vpraveného do těla uspávací šipkou. Následně veterináři provedli příslušný úkon, jež u každého z nich trval 3 hodiny.

Escobarovy hrochy teď sice čeká spokojený život, ale bez potomků. Přírodovědci doufají, že jejich postupným vymřením bude úspěšně završena jedna z dalších kapitol Escobarova dědictví. Ta, která už začala ohrožovat místní přírodu.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom