Kdyby Austrálie chtěla prodat Velký bariérový útes, kolik by za něj mohla dostat?

Finanční hodnota Velkého bariérového útesu po započtení nejen ekonomických, ale i sociálních či ikonických hledisek činí ...
I tato z=va je započtena do ceny Velkého bariérového útesu
I tato z=va je započtena do ceny Velkého bariérového útesu
http://pixabay.com

 

Finanční hodnota Velkého bariérového útesu po započtení nejen ekonomických, ale i sociálních či ikonických hledisek činí 56 miliard australských dolarů (996 miliard korun). Tvrdí to zveřejněná studie, kterou si nechala vypracovat nadace Great Barrier Reef Foundation bojující za ochranu největšího korálového útesu světa.

"Stejně jako Velký bariérový útes sám o sobě, tak i čísla, která zpráva ukazuje, jsou obrovská a jen zdůrazňují, jak významný přínos útesu pro australské hospodářství je," prohlásil šéf nadace Steve Sargent.

Ze studie mimo jiné vyplývá, že díky útesu je v Austrálii 64 000 pracovních míst a že v letech 2015 až 2016 přinesl tento přírodní div australské ekonomice 6,4 miliardy kanadských dolarů (114 miliard korun).

Velký bariérový útes má více než 2000 kilometrů na délku a dva až 150 kilometrů na šířku. Je domovem zhruba 400 druhů korálů, 240 druhů ptáků a 1500 druhů ryb. Útes, který je na seznamu přírodního dědictví UNESCO, je také hojně navštěvován turisty.

V roce 2012 australské úřady publikovaly rozsáhlou studii týkající se útesu, podle níž se za uplynulých 27 let plocha, kterou korály pokrývají, zmenšila o více než 50 procent, a to především vlivem ničivých bouří či kvůli šíření hvězdice trnité. Tato dravá hvězdice je pro korály pohromou, jeden jedinec podle Wikipedie zkonzumuje až šest metrů čtverečních korálů za rok.

ČTK

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama