5. prosince 2023 16:17

Jsou vejce s bílou skořápkou kvalitnější? Podvědomě po nich sáhneme častěji

Barva skořápky ovlivňuje, jaké vejce si koupíme. Jak moc je ale důležitá pro kvalitu vajec?

V Evropě bují hnutí za bezklecové chovy slepic. Ty mají být definitivě zrušeny do roku 2027, a vajíčka by tak měla získat na kvalitě. Studie vědců z Brigham Young University Sensory Laboratory ukázala, že už teď se orientujeme podle barvy skořápek a přisuzujeme bílým a světle hnědým vejcím lepší vlastnosti než těm, které mají skořápky v tmavších odstínech hnědé.

Co může za barvu skořápky?

Marketéři moc dobře vědí, že obal prodává. Jakkoliv si to neuvědomujeme, pro barvu skořápky platí to samé. Přesto její barva neříká vůbec nic o tom, jaký je obsah pod ní. Klecový či organický chov nemají na barvu skořápky žádný vliv. Za barvu totiž může jednoznačně genetika, tedy plemeno slepice.

V experimentu, který sledoval preference nákupu vajec, dávala naprostá většina kupujících (90,4 %) přednost bíle zbarveným vejcím. Zároveň se ukázalo, že pokud jsou na výběr vejce s různými odstíny hnědé, přednost mají ta se světlejšími tóny. Podle výzkumníků za to může naše podvědomí, které bílým vajíčkům přisuzuje vyšší kvalitu. Pokud budeme v totožném prostředí vedle sebe chovat nosnice snášející bílá vejce spolu s nosnicemi hnědých vajec, výsledná kvalita se lišit nebude. Dokonce i sytost žloutku je závislá na potravě, takže budou-li nosnice krmeny stejnou stravou, uvnitř by vejce měla být stejná. Barva žloutku tedy prozradí více než barva skořápky.

Čtěte také: Bylo dřív vejce, nebo slepice? Věčná otázka má jasnou odpověď

Kde se berou modrá vejce?

Čas od času se dá narazit i na vajíčka s namodralou skořápkou. Ta pocházejí od nosnic, jejichž plemeno bylo zkříženo s chilským plemenem kura araukana. V tomto případě má barva skořápky původ v pradávném virovém nakažení slepic, které způsobilo genetickou mutaci. Díky ní se ukládá zelenomodrý žlučový pigment (biliverdin) do vaječné skořápky.

Zajímavostí rovněž je, že barvu vajec lze znát dávno před tím, než k jejich snesení dojde. Barva vajec totiž koresponduje s barvou ušního přívěsku nosnic. Pokud má plemeno ušní lalůček červený, bude snášet hnědá vejce. Pokud bílý, stejnou barvu ponese i vajíčko.

Zdroj: ScienceDirect / PLOS

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom