V Jižní Americe zmizí každých 5 sekund kus lesa o velikosti fotbalového hřiště

Rozsah katastrofy je dobře patrný na družicových záběrech.
Kvůli rozšiřování zemědělské půdy a pastvin zmizelo přes 90 procent kolumbijského nížinného lesa
Kvůli rozšiřování zemědělské půdy a pastvin zmizelo přes 90 procent kolumbijského nížinného lesa
istockphoto.com/luoman

reklama

Lesy jsou neustále mýceny napříč kontinentem a jejich místa zabírají farmy. Kvůli rozšiřování zemědělské půdy a pastvin zmizelo přes 95 procent kolumbijského nížinného lesa. V celé Jižní Americe je díky tomu ohroženo přes 2000 druhů zvířat.

Zřejmě nejpřesvědčivější představu o rozsahu mýcení jihoamerických lesů si můžeme udělat díky družicovým snímkům. David Attenborough a tým BBC při natáčení seriálu Sedm světů, jedna planeta v díle věnovaném Jižní Americe zachytili nejen rozsah této katastrofy, ale naštěstí také dosud nedotčené ekosystémy napříč tímto obřím kontinentem.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Sedm světů, jedna planeta 3 - mizejici lesy

„Upozorňuji na nebezpečí související se změnami klimatu už mnoho let, teprve teď to ale lidé začínají brát vážně,“ uvedl Attenborough, který jako biolog a světově proslulý komentátor mnohdy nevratné změny dlouhodobě mapuje.

Na seriálu BBC Sedm světů, jedna planeta pracovalo přes 1500 lidí po dobu čtyř let. Štáby navštívily 41 zemí a podnikly celkem 92 natáčení. Na rozdíl od předchozích podobných projektů, jako je Zázračná planeta nebo Modrá planeta, filmaři tentokrát „děj“ rozkouskovali na sedm různých kontinentů.

reklama

reklama