Hrozba z pravěku: žralok šotek připomíná vetřelce

Žraloci nahání hrůzu – ale my vám dnes představíme druh, který je ještě děsivější než jakýkoliv jiný.
Žralok šotek otvírák
Žralok šotek otvírák
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jmenuje se česky žralok-šotek. Ale to vůbec není výstižné. Anglický výraz „goblin shark“ znamená spíše žralok skřet. A to mnohem lépe ukazuje na výraz i tělesné znaky tohoto abnormálního tvora.

Žralok šotek patří k těm nejzáhadnějším žralokům, které známe. Nevíme o něm, jeho chování ani způsobu života prakticky nic – ale i to, co známe, je fascinující. Jen se podívejte:

 

Na první pohled vypadá normálně jako čelist jakéhokoliv jiného žraloka. Ale jakmile šotek zaútočí na svou kořist, ukáže se její pravá podstata: tlama je vysunovací. Podobně jako u filmového Vetřelce – čelist žraloka se umí vysunout několik desítek centimetrů dopředu. A žralok tak snadno překvapí zvíře, které s tímto evolučním trikem napočítá.

Tlama z hororu

V této tlamě mají několik řad zvláštně zahnutých jehlovitých zubů speciálně uzpůsobených k tomu, aby trhaly kusy masa z kořisti. Šotkové se živí nejčastěji chobotnicemi, sépiemi a ti největší si zřejmě troufnou i na velké krakatice. Jsou tak vedle vorvaňů jediným dalším zvířetem, které si dovolí zaútočit na tyto obrovské hlavonožce. U menší kořisti fungují čelisti ještě účinněji: sval podobný jazyku doslova vcucne bezobratlého tvora až do žraločího žaludku.

Jediná bílá velryba na světě na lodě neútočí. Jmenuje se Migaloo

Tělo šotka je celé bílé, některé exempláře ale měly i růžovou barvu; celkový pohled na žraloka je tedy značně děsivý. Vědci zatím mohli zkoumat pouhých 45 kusů žraloků šotků; prvního teprve roku 1985. I v pozorování těchto žraloků je ale několik podivností: většina kusů byla viděna těsně po nějakém zemětřesení. Je možné, že právě seismické vlny jsou tím, co způsobuje vynořování žraloků z temných hlubin.

Reklama
Reklama