V bostonské zoo se narodil roztomilý hrošík liberijský

Malý hrošík hned sebevědomě držel hlavu vzhůru, hlásí zoologická zahrada v Bostonu.
Vitální hrošík hned po narození držel hlavu vzhůru
Vitální hrošík hned po narození držel hlavu vzhůru
youtube.com / Zoo New England

reklama

Sedmikilogramový sameček se narodil 5. října 2020 samici hrošíka liberijského (Choeropsis liberiensis) pojmenované Cleopatra a jde vůbec o první mládě ohroženého druhu, které se v bostonské Franklinově zoologické zahradě narodilo.

Cleopatra porodila v letech 2018 a 2019 mrtvá mláďata, přičemž v obou případech přenášela. Proto se tentokrát veterináři rozhodli vyprovokovat porod dvěma hormonálními injekcemi v odstupu 24 hodin.

„Malý hrošík byl hned silný a vědomý a držel hlavu vzhůru,“ informoval Eric Baitchman ze správy zoologických zahrad v oblasti Nové Anglie.

Kam za hrošíkem po Česku

Hrošík liberijský je ohroženým druhem původem ze západoafrických deštných pralesů v Sierra Leone, Guineji, Pobřeží slonoviny a Libérii. Čelí různým hrozbám včetně zmenšování přirozeného prostředí v důsledku zemědělství, těžby a rozšiřování lidských sídel.

Hrošík liberijský je chovancem několika českých zoologických zahrad. V zoo v Olomouci chovají pár, který přivedl na svět už sedm mláďat. Páru hrošíků liberijských chovaných od roku 2010 v zoo v Plzni se v roce 2014 narodila hroší slečna Adélka. Hrošíky najdete i v zoo v Jihlavě a ve Dvoře Králové nad Labem.

reklama

reklama