Hladiny oceánů stoupnou skoro o metr. Co to udělá s lidstvem?

Hladina oceánu vzroste podle Mezivládního panelu ke změnám klimatu do roku 2100 až o 82 centimetrů.
Hladiny oceánů stoupají
Hladiny oceánů stoupají
NASA

reklama

  

Podle Mezivládního panelu ke změnám klimatu (IPCC) vzroste hladina světového oceánu do roku 2100 o 26 až 82 centimetrů. Země se podle dnešní zprávy IPCC ke stejnému roku oteplí o 0,3 až 4,8 stupně Celsia. Klimatologové rovněž dospěli k historicky nejvyšší pravděpodobnosti, že za oteplování nese hlavní odpovědnost člověk.

Pro české vědce nejsou závěry panelu IPCC překvapením. Je ale podle nich důležité, že se nemění a stále více se zpřesňují. Čeští vědci apelovali také na domácí politiky, kteří životnímu prostředí nevěnují pozornost, aby závěry panelu vzali na vědomí. Čeští klimaskeptici ale s IPCC nesouhlasí.

Fosilní paliva, hlavní problém naší civilizace

IPCC ve své dlouho očekávané zprávě zvýšil pravděpodobnost lidské odpovědnosti za změnu klimatu na 95 procent. Poslední odhad z roku 2007 hovořil o 90 procentech. Zásadní je podle zprávy především používání fosilních paliv, v jehož důsledku se do atmosféry dostává velké množství oxidu uhličitého a dalších plynů způsobujících oteplování planety.

Panel vydává zprávy o stavu klimatu každých šest let. Dnešní text je však podle klimatologů pro lidstvo dosud nejvýraznějším varováním, když označuje lidskou činnost s "vysokou pravděpodobností" za hlavní příčinu klimatických změn.

Podle ředitele Centra pro otázky životního prostředí Bedřicha Moldana je podstatné, že IPCC je ve své práci konzistentní. "Panel IPCC od svého začátku v roce 1989 nepřišel s ničím zásadně novým. Pořád se zpřesňuje a zvěrohodňuje to, co bylo řečeno před mnoha lety," uvedl dnes Moldan s tím, že podíl člověka na klimatu je jasná.

Proč nám to nevadí?

Také vzrůst hladiny světové oceánu je podle vědců vážný problém, který však Čechy příliš nezajímá. Připomněli rovněž, že zvyšování oceánu je spojeno s větší intenzitou mimořádných jevů – hurikánů, bouří i sucha.

Relativně vysoké rozpětí odhadovaného oteplení planety je dáno nejistotou v odhadu množství skleníkových plynů, které lidstvo ve zbytku tohoto století vyprodukuje. Od začátku průmyslové revoluce do současnosti se teplota Země zvedla o 0,8 stupně.

Do konce století se může z roztáté půdy uvolnit stejné množství uhlíku, jako kdyby se odlesnila celá planeta.

Je pozdě. S globálním oteplováním se nedá nic dělat, tvrdí vědci

Ředitel Centra výzkumu globální změny AV ČR Michal V. Marek zdůraznil, že nárůst koncentrace skleníkových plynů bude mít vliv například na sucho a biodiverzitu. Skleníkové plyny, jejichž koncentrace je nejvyšší v historii, podle Moldana v atmosféře zůstanou. I kdyby se přestaly produkovat, jejich stopa přetrvá ještě několik tisíc let. "Kdyby se emise omezily, projevilo by se to víceméně bezprostředně a neprohlubovala by se změna klimatu," míní Moldan.

Údaje obsažené v dnešní zprávě mají být důležitým vodítkem pro další politická rozhodnutí související se změnami podnebí. Dnes byla zveřejněna pouze její první část obsahující vědecká vysvětlení klimatických změn. Další dvě části zprávy se soustředí na důsledky klimatických změn a na možnosti zmírnění globálního oteplování. Představeny mají být na jaře příštího roku v Japonsku a Berlíně.

ČTK

Sob neboli karibu

Uhodnete, které zvíře nejvíc zpomaluje globální oteplování?

  

reklama

reklama