Souboj zmijí je úchvatná podívaná. Krveprolití nahrazuje taktický střet

Zmije obecná je naším jediným jedovatým hadem, povahou je však plaché zvíře, které nepotřebuje rozsévat smrt na potkání.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Tajemné kouzlo bažin 1 - zmije

reklama

Zmije obecná (Vipera berus) se vyznačuje svým typickým šedým zbarvením s černou klikatou čárou na středu hřbetu. Jedná se o našeho jediného jedovatého hada, který je zároveň nejpomalejším a nejméně obratným plazem. Zmijí kousnutí lze srovnat k bodnutí blanokřídlým hmyzem a jeho nebezpečnost se obecně přehání. 

Vítěz bere všechno

Stejně jako jiní plazi, i zmije přes zimu obvykle hibernuje, neboť je kvůli své studenokrevnosti přímo závislá na teplotě svého okolí. Na jaře, kdy se teplota vyšplhá výš a zmije je opět provozuschopná, vylézá na sluníčko. V této době také dochází k páření, s čímž se pojí i souboje mezi samci. Nejedná se však o boj na život a na smrt. V dokumentární sérii Tajemné kouzlo bažin na Prima ZOOM můžete názorně vidět, jak takový hadí taneční souboj vypadá. Vítězem hříšného tance se obvykle stává samec, který dokáže svého rivala srazit či přitlačit pod sebe na zem. Přemožiteli poté už nic nebrání, aby mohl s vyvolenou samičkou kopulovat.

Zmije obecná
Autor: Getty Images Zmije obecná

S jedem neplýtvá

Zmije nepatří mezi velké hady, samice dorůstají maximálně 80 cm a samci ještě méně. Obvykle se nejedná o agresivního plaza, který zaútočí, jakmile spatří nepřítele. S jedem šetří a používá ho především k lovu, až poté k sebeobraně. Při lovu využívá zmije dvě rozdílné taktiky, přičemž rozšířenější je u ní metoda „lež a čekej“, kdy stočená do klubíčka vyčkává na svou kořist. Druhou metodou je aktivní vyhledávání úlovku, kdy ve vhodný okamžik bleskurychle zaútočí a uštkne.  

reklama

reklama