Globální oteplování udělalo z ledních medvědů zabijáky delfínů

Norští polární badatelé zpozorovali radikální změny chování u ledních medvědů.
Lední medvědi začali žrát delfíny. Proč? - Obrázek 1
Lední medvědi začali žrát delfíny. Proč? - Obrázek 1
profimedia

reklama

Na konci dubna zveřejnil Norský polární institut studii, ve které vědci popsali změny chování u ledních medvědů. Příčinou studie byla fotografie, na níž medvěd požíral delfína. Jde o vůbec první zdokumentovaný záběr z oblasti Svalbardu, kde byly tyto snímky pořízeny.

Vědci věří, že za změnou jídelníčku medvědů stojí změny klimatu. Dříve medvědi neměli šanci delfíny v těchto oblastech vůbec potkat – teď ale ubylo v okolí Svalbardu po několika letech veder ledu natolik, že se sem delfíni dostávali pravidelně.

V dubnu pak došlo k rychlému ochlazení vzduchu a vody a místa, kudy by normálně delfíni odpluli, zamrzla. Stali se tak v zátokách Svalbardu snadnou kořistí pro vyhladovělé lední medvědy.

Podívejte se na snímky:

 

Podle biologů bude podobných incidentů se zrychlujícími se změnami klimatu přibývat. Před dvěma roky například jedna kanadská práce zjistila, že lední medvědi se kvůli nedostatku potravy zmenšují – a tomu také přizpůsobují svůj jídelníček.

Je dost dobře možné, že různé izolované populace ledních medvědů se tedy v dohledné době začnou lišit způsobem lovu, velikostí a dalšími znaky – možná právě nyní stojíme na začátku vzniku rovnou několika druhů…

reklama

reklama