28. července 2021 00:05

Genetické týrání zvířat: Fotka mopse děsí internet, co je na ní ve skutečnosti vidět?

Mopsové bohužel trpí řadou problémů, které jsou daní za jejich roztomilost.

Komik a umělec Andy Richter se na Twitteru podělil o fotku mopse svého kamaráda, jemuž veteřinář pořídil snímek pomocí magnetické rezonance. A fotka se stala okamžitě internetovým hitem.

Pes na snímku vypadá jako monstrum. Je na něm dobře vidět, jak bizaně zvětšené jsou některé partie psí hlavy, jak nefunkční je mopsův dýchací aparát a co se skrývá za zdánlivou „roztomilostí“ tohoto tvora.

Nebezpečné šlechtění mopsů

Mops a další podobná plemena byla šlechtěna po dobu stovek generací k tomu, aby byla roztomilá – lidé cíleně vybírali takové znaky, aby se pes stal vizuálně atraktivnějším. To znamená, aby měl znaky, které co nejvíc připomínaly mláděcí poměry rozměrů. Typicky jsou to veliké oči, drobné uši a malý poměr délky končetin ke zbytku těla. Společně s celkovou nemotorností a komičností tohoto plemene to opravdu funguje: mops se stal plemenem, které lidem podvědomě vizuálně mládě připomíná až do pozdního věku.

Tedy, on se vlastně vyššího věku moc nedožívá… Mopsové a také buldočci jsou totiž tímto nepřirozeným výběrem změněni natolik, že mají minimální šanci dožít se ve zdraví vysokého nebo alespoň důstojného věku. Všechny vlastnosti, které je předurčují k tomu vypadat roztomile, jim totiž současně dělají ze života peklo.

Půvabné velké oči znamenají, že tito psi velice často trpí silnými očními problémy, zejména pak záněty rohovky. Legrační proporce těla zase představují riziko nadměrné obezity, která je hrozbou pro klouby a kardiovaskulární systém. A vůbec nejhorší je dýchání – protože jsme mopsy vyšlechtili k tomu, aby měli zkrácené čumáky, trpí zásadními dýchacími problémy. V podstatě se neustále dusí – to je ono „roztomilé“ funění.

Plemeno, které nemá rádo změnu klimatu

Navíc ke všem těmto genetickým deformacím, které jsme mopsům úmyslně přivodili, je také zasazujeme do míst, kde absolutně nemají co dělat. Vznikali v Tibetu, v chladném prostředí s vysokou nadmořskou výškou. Jen špatně snášejí horko – přesto jich dnes většina žije v přehřívajících se metropolích, které se potýkají s klimatickou změnou a teplotami vysoce nad tím, co je pro mopse ještě příjemné.

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom