Fascinující: Vorvaní samice pomohly rodící družce

Vorvaní péče o mládě o pomoc samici jsou až dojemné...
Novorozený vorvaň
Novorozený vorvaň
profimedia

reklama

Špičkový fotograf Kurt Amsler se před několika dny potápěl u Azorských ostrovů, aby tam pořídil „nějaké zajímavé fotky“. Asi ani on sám nečekal, jak úžasné snímky tam získá…

Zachytil na fotoaparát i kameru zcela jedinečné záběry, které vyrazily dech nejen obyčejným lidem ale i biologům. Zřejmě úplně poprvé totiž viděli, jak se skupiny vorvaňů stará o rodící samici. A dozvěděli se něco úžasného: samice si navzájem při porodu pomáhají, podobně jako u lidí.

Podívejte se na video:

Vorvaní porod

Samci z hejna u porodu vůbec nebyli, drželi se stranou. Zato samice neustále plavaly poblíž té rodící. Zjevně čekaly, až mládě přijde na svět – protože právě pak nastal čas, kdy byly potřeba. Jak určitě víte, vorvani jsou savci, takže po přerušení pupeční šňůry musí vorvaně co nejdříve vyplavat k hladině, aby se nadechlo.

... a na fotografie:

 

A v ten moment mu ostatní samice, jeho tety, pomohly. Jemným šťoucháním hlavami mládě k hladině dostrkaly a ještě pak hlídaly, aby bylo v pořádku. Jeho matka mezitím odpočívala a nabírala síly. Vorvaň je v podstatě zranitelný pouze v tomto okamžiku těsně po narození, jinak pokud se mládě nezatoulá daleko od zbytku „rodiny“, netroufne si na ně žádný jiný obyvatel oceánu zaútočit.

reklama

reklama