14. září 2018 06:00

Evropa nechá vykastrovat své gorily. Prý pro jejich dobro

Desítky gorilích samců v kontinentální Evropě i ve Velké Británii ztratí schopnost rozmnožovat se. Prý je to pro jejich dobro.

Gorily a agresivita

Vědci se rozhodli, že nenechají mladé gorilí samce dospět do úplné dospělosti, kdy se z nich stávají dominantní obři se stříbrnou srstí na zádech. Takoví goriláci jsou nesmírně silní a automaticky také velmi agresivní. Experti věří, že pokud budou samci vykastrovaní, stanou se klidnějšími – budou více chováním připomínat samice. Podle vědců tak má kastrace paradoxně, přispět k zachování tohoto druhu.

Chov goril, je-li mezi nimi více samců, je nesmírně složitý; jak mladí samci dospívají, snaží se vyzývat doposud dominantního samce – proto musí být chováni odděleně, což je pro zoologické zahrady dost náročné.

Evropský projekt na záchranu goril měl za cíl vytvořit stabilní množství těchto zvířat žijící v zajetí, pokud by byla ohrožená jejich populace ve volné přírodě. Byl natolik úspěšný, že v současné době mají zoo nadbytek samců – a musí řešit, co s nimi. Do projektu se zapojilo 74 zoologických zahrad po celém kontinentu.

Co půjde pryč

Samotná kastrace bude znamenat, že se samcům (pochopitelně uspaným) chirurgicky odstraní varlata – ztratí tak nejen schopnost rozmnožovat se, ale především přijdou o znaky, které z nich dělají tak nebezpečná zvířata – sílu, agresivitu, dominanci.

Na kastrační program budou dohlížet zástupci organizace EAZA, která zašťiťuje evropské zoologické zahrady. Podle jejího vyjádření jde o etickou alternativu. „Pokud se kastrace provede ještě u mladého tvora, zabrání to vzniku všech samčích vlastností a chování. Výzkum dokazuje, že kastrovaná zvířata pokračují v životě ve své rodině bez jakýchkoliv problémů,“ komentoval kastraci ředitel komunikace EAZA David Williams-Mitchell.

Kde jsou důkazy?

Tyto domněnky si nevycucal z prstu, on i vědci z EAZA vycházejí z velké studie, která byla provedena na 75 gorilách v různém věku. Ta popsala, že vykastrovaná zvířata jsou více tolerantní k ostatním zvířatům v okolí.

Evropští mladí samci goril se tedy nyní ocitli na „kastračním seznamu“, což zní opravdu strašně – experti prověří, jestli jsou ideálními adepty na odstranění varlat, nebo by v jejich případě bylo lepší jiné řešení. EAZA slibuje, že bude každý případ studovat jednotlivě a maximálně obezřetně.

A co Praha?

Gorily chová také pražská zoologická zahrada, takže by se kastrace měla týkat i místních samců. Je ale velmi pravděpodobné, že ti naši se tomu vyhnou. Praha totiž plánuje zcela přebudovat expozici goril, takže bude možné díky tomu bez problémů chovat více samců vedle sebe – tedy odděleně. Plán EAZA už v Evropě sklidil velkou kritiku – zatím ne příliš od expertů, jako spíše od různých organizací, které odmítají chov zvířat v zajetí a pokládají takovou regulaci za další důkaz o barbarství tohoto systému péče o ohrožené živočichy.

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom