Everest na dosah: dotkněte se superfotky největší hory světa

Pro Čecha není snadné představit si velikost hory, která je čtyřikrát vyšší než Sněžka. Možná vám v tom pomůže fascinující fotografie.
Mount Everest je nadosah, zdroj: www.glacierworks.org
Mount Everest je nadosah, zdroj: www.glacierworks.org
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pořídil ji David Breashears, horolezec a vědec v jedné osobě, na jaře roku 2012. Úžasná interaktivní fotka se skládá ze 477 individuálních fotografií ve vysokém rozlišení. Výsledkem je fotografie s příběhem – můžete si doslova projít celou cestu až na vrcholek nejvyšší hory světa. Fotka ukazuje Mount Everest při pohledu z hory Pumori, která leží jen 8 kilometrů západně od Everestu.

Gigapixelovou fotografii najdete v maximální kvalitě TADY.  Všechny snímky, z nichž se skládá, pořídil Breashears na 300milimetrový objektiv. „Chtěli bychom povyprávět příběh klimatických změn v této oblasti,“ vysvětluje svůj úmysl. Fotografie by nevznikla nebýt Microsoftu a britské Royal Geographical Society, které projekt podpořily.“

Fotografii zveřejnil server Glacierworks – nezisková organizace, která se specializuje na zdokumentování změn v Himálaji. Během pěti let, co funguje, už zaznamenali spoustu změn, jimiž ledovce a hory v Himálaji dnes trpí. Krajina dříve neměnných horských velikánů se totiž doslova mění před očima. Na svých stránkách mají stovky fotografií z minulosti i současnosti – díky nim je vidět, které oblasti jsou nejvíc postižené změnami a které naopak nájezdy turistů i oteplování planety nezměnilo. Můžete se na tyto fotografie podívat TADY.

Tým by rád dokončil ještě větší verzi této fotografie; ta by měla být natolik detailní, že na ní budou vidět i stany expedic v základním táboře. Tato fotografie by měla být složením 120 000 fotografií pořízených mimo jiné také z vrtulníku.  Její součástí budou také vložené historické záběry pocházející z roku 1921. Podle nich budou moci lidé na vlastní oči poznat, jak vypadá ústup ledovců v Himálaji.

Breashears je jedním z nejpovolanějších lidí, kteří mohou o Everestu něco říct. Sám na něj vyšplhal už pětkrát. Mimo jiné z něj odvysílal první živý televizní přenos v dějinách a také natočil první 3D film o Mount Everestu pro IMAX.  

Reklama
Reklama