Drsně vypadající opice jsou na pokraji vyhynutí. Co je kromě člověka nejvíc ohrožuje?

Za ohrožením unikátních opic nestojí jen člověk. Problémem jsou i jejich návyky a genetika.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Přežití v divočině II 10 - dželada

reklama

Etiopské dželady patří mezi paviány a mezi opice, které snadno rozezná i laik. Žádná jiná opice totiž nemá výrazné červené lysiny na hrudi, které jsou u samic doplněné náhrdelníkem světlých korálkovitých zduřenin.

Jak evoluce vybavila vegetariány

Podobně jako člověk mají dželady velmi protistojný palec, což jim umožňuje obratně držet štíhlá stébla travin, jimiž se živí. Dlouhé nehty zase umožňují vyrýpávat kořínky, které jsou součástí jejich vegetariánského jídelníčku. Čistě vegetariánská potrava se navíc odrazila v obličeji. Dželady mají zkrácené, ale zesílené čelisti, což jim umožňuje žvýkat a drtit semena rostlin. Díky tomu, že žijí v etiopských horách v nadmořských výškách až 5 000 metrů, mají minimum přirozených nepřátel. Pomineme-li člověka, na životě je přímo ohrožuje jen levhart.

Dželady vypadají velmi drsně
Autor: iStock Dželady vypadají velmi drsně

Nesnáší zajetí

Některé druhy paviánů snášejí zajetí relativně dobře a v zoologických zahradách se dožívají relativně vysokého věku. To ovšem neplatí pro dželady. Jak ukazuje i dokument Přežití v divočině 16. ledna odpoledne na Prima ZOOM, tyto opice jsou vysoce sociálním druhem a v místech, kde je dostatek potravy, se potulují stovky jedinců. Něco takového si žádná zoo nemůže dovolit. Přesto jsou k vidění i u nás, například ve zlínské zoo či v Brně. Navíc samice rodí jen jedno mládě, o které se stará víc než rok. I to je spolu ze ztrátou stanovišť, lovem pro kůži a křížením s paviánem anubi důvodem jejího ohrožení.

reklama

reklama