Narodila se raritní dvouhlavá želva. Proč odborníci nevycházejí z úžasu?

V americkém Massachusetts se veterináři starají o vskutku unikátní želví dvojčata.
Želvy jsou fascinující stvoření i bez dvou hlav
Želvy jsou fascinující stvoření i bez dvou hlav
iStock

reklama

Když se na dvouhlavé mládě želvy diamantové podíváte pozorně, zjistíte, že technicky vzato nejde o jednu jedinou želvu, ale srostlá želví dvojčátka. Želvičky spolu sdílí krunýř, každá má ale „svoji hlavu“. Každá se například nadechuje nezávisle na té druhé a každá také ovládá tři z celkem šesti nohou.

Želvičky přibírají 

Raritní přírůstek začali fascinovaně zkoumat veterináři neziskové organizace Cape Wildlife Center, aby zjistili, jak moc jsou na sobě srostlé želvičky závislé. Rentgen potvrdil, že obě mají své vlastní zažívací ústrojí, sdílí ovšem část páteře. Odborníci je pečlivě sledují a zkoumají, jestli želvičkám jejich stav nepůsobí bolesti, což je podle bioložky Katriny Bergmanové při tomto postižení bohužel časté. „Rozhodně bychom v takovém případě zasáhli s pomocí euthanasie, zatím to ale vypadá, že se jim daří skvěle.

Želvičky Mary-Kate a Ashley momentálně váží jen okolo 9 gramů, po narození vážily o třetinu méně. Až povyrostou ještě víc, čeká je CT, z nějž odborníci plánují o fungování jejich těla vyčíst další informace.

Ve volné přírodě by nepřežily

Už teď je nicméně jisté, že želvičky zůstanou v lidské péči. „S takovým handicapem by ve volné přírodě neměly šanci na přežití,“ vysvětlil ekolog a odborník na americkou populaci želv diamantových Willem Roosenburg.

Na želvičky ale může čekat hvězdná kariéra, vyprávět by o tom mohla jiná želví dvojčata ze Švýcarska. Oběma ošetřovatelé říkají Janus podle římského dvouhlavého boha a jsou jedním z nejhýčkanějších exponátů ženevského muzea přírodní historie. Nedávno želvy oslavily neuvěřitelné třiadvacáté narozeniny a mají svého vlastního ošetřovatele, na nějž muzeum nedávno vypisovalo konkurz a který musí unikátní zvířata mimo jiné denně koupat.

reklama

reklama