Do Krkonoš za peníze? Do těch polských ano

Když na Sněžce přejdete hranici do Polska, musíte zaplatit? Jaké platí aktuálně v Krkonoších podmínky?
Krkonoše úpí pod náporem lidí
Krkonoše úpí pod náporem lidí
pixabay.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Na otázku uvedenou v mezititulku se dá odpovědět číslovkou: 8 złotych (cca 50 Kč) v případě, že jste dospělý či polovinu, jste-li dítě od 8 let, student, penzista a zdravotně postižený. Děti do 7 let vstupné neplatí. Jako vstupné do národního parku platí i jízdenka z lanovky z Karpacze na Kopu.

Jak jsou na tom organizované výpravy?

Pokud máte na starosti organizovanou skupinu, což v případě prázdnin znamená například skautskou výpravu či táborový oddíl, je nutno, vztahuje se na vás zákonná povinnost mít s sebou při putování po polských Krkonoších profesionálního průvodce z řad Przewodników Sudeckich, případně z řad mezinárodně certifikovaných horských vůdců či průvodců

Kde platit nemusíte

V posledních dnech se objevily případy, kdy čeští návštěvníci hor byli žádáni o zaplacení vstupného do KPN i na hraniční červeně značené Cestě česko-polského přátelství. „Na dnešním jednání s vedením společnosti eParki.pl, která od března vstupné v polských národních parcích vybírá a ředitelem KPN Andrzejem Rajem jsme si jednoznačně vyjasnili, že na hraniční turistické trase se ani nadále vstupné vybírat nebude,“ ujišťuje náměstek ředitele Správy KRNAP Jakub Kašpar.

Povinnost platit vstupné se tedy netýká červeně značené Cesty česko-polského přátelství od skalního útvaru Sviňské kameny (Trzy Swinki) po Soví sedlo (Sowia Przełęcz), ani dále pokračující hraniční modré trasy od Sovího sedla po Pomezní sedlo (Przełęcz Okraj). Platit není třeba ani na Polskem vedoucí části Jantarové cesty od Luční boudy k červené Cestě česko-polského přátelství. 

Pokud by se stalo, že by na těchto úsecích i v dalších dnech vstupné někdo požadoval, prosíme návštěvníky, ať nám dají vědět, klidně na můj e-mail jkaspar@krnap.cz, či telefon 724 175 927,“ dodává náměstek Kašpar. Zaměstnanci společnosti eParki.pl musí být v terénu vždy vybaveni služebním průkazem a oblečeni ve stejnokroji s logem KPN i eParki.pl.

Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/spravakrnap
Text: Správa KRNAP
 

Reklama
Reklama