Divoký sex ve světě zvířat: kanibalismus při páření

Kudlanky jsou uhrančivě krásný hmyz – smrtelně nebezpečný a přitom něčím přitažlivý. Jejich sexuální zvyklosti jsou však pobuřující.
Divoký sex ve světě zvířat: kanibalismus při páření, zdroj: Thinkstock
Divoký sex ve světě zvířat: kanibalismus při páření, zdroj: Thinkstock

reklama

Asi 63 procent stravy samic kudlanek tvoří samci kudlanek. A co hůř - navíc si na partnerech pochutnávají nejčastěji při páření. Samec se velmi často stane kořistí samice rovnou při pohlavním styku – samička mu ukousne hlavu a pak ho požírá, zatímco zbytek samcova těla ještě kopuluje…

Mnoha samcům se to samozřejmě moc nelíbí; například samci čínských kudlanek mají vypracovanou promyšlenou strategii, jak samici uniknout: během páření jsou neustále v pohybu a provádějí jakýsi tanec. Jde ale o tanec, kde každý špatný krok znamená smrt.

Podívejte se na epizodu ze seriálu Wild Sex věnovanou tomuto fenoménu:

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Wildsex - Cannibalism

Sexuální kanibalismus se vyskytuje u mnoha druhů bezobratlých – a téměř vždycky přitom samice požírá samce. Je to logické, úloha samce končí v okamžiku, kdy oplodní samici. Pak už má jen jediný význam: poskytnout samici dostatek živit, i kdyby měly pocházet z jeho vlastního těla. A protože právě v době, kdy má v sobě samice vajíčka, potřebuje energie nejvíc, je logické, že samec musí zemřít co nejdřív – ideálně už rovnou při páření.  Samec má zkrátka větší hodnotu jako žrádlo než jako případný partner.

Sexuální kanibalismus má pro zvířata obrovské důsledky – ostatně jako všechno, co se týká sexu. Právě kanibalismus při pářen totiž může být důvodem, proč jsou samice o tolik větší než samci. Aby mohly samce bezpečně sežrat, musí být mohutnější a silnější.

Oběť ve jménu potomstva

Přírodovědné seriály z produkce Earthtouch.tv jsou tak trošku jiné. Nebojí se jinde zakázaných témat a podávají je s nadsázkou a přitom úžasně poutavě. Na Zoomu vám budeme pravidelně přinášet jejich webovou produkci – a máte se na co těšit!

U jiných druhů zvířat zase pomáhá kanibalismus zplodit potomka. Například u některých australských pavouků (Latrodectus hasselti) se samec občas vědomě obětuje – v podstatě samici sám skočí do kusadel. Toto chování samozřejmě není samoúčelné; má samci pomoci prodloužit dobu kopulace a tak zvýšit šanci na úspěšné zplození potomka.

Studie, která chování těchto pavouků zkoumala, dokázala, že sežraní pavouci mají až dvojnásobnou šanci, že páření skončí početím… Jak říká průvodkyně seriálem – občas není dobré býti samcem.

Kanibalismus naruby

Obrácený kanibalismu, kdy samec spořádá v souvislosti se sexem, je zcela výjimečný. Objevuje se jen u několika málo druhů zvířat, například u pavouků a u jediného druhu kudlanky. Větší samci těchto druhů nalákají samici na páření – ale pak jí jen při styku ukousnou hlavu a ještě kopulující tělo začnou požírat. Z takového pohlavního aktu samozřejmě žádné potomstvo nevzejde. Jeho smyslem je, aby se promiskuitní samci dokázali rychle a snadno nažrat… 

reklama

reklama