Další invazní druh v našich bytech? Od roku 2017 ano

Invazní rybenka se začala šířit Českou republikou.
Rybenka Ctenolepisma longicaudata
Rybenka Ctenolepisma longicaudata
Wikimedia Commons

reklama

Nenápadné rybenky

Nenápadný starodávný hmyz, rybenky, se čas od času objeví v koupelnách. Jejich skrytý život vyjde na povrch jen tu a tam. Existenci rybenek hospodyňky v domácnostech spíše tuší, než že by ho pečlivě sledovaly. Biologové zaměření na primitivní skupinu z podtřídy šupinušek (Thysanura) jsou na tom jinak. Sledují výskyt tohoto pro ně zajímavého hmyzu a s údivem zjistili, že se na našem území objevily nový, invazní druh.

Ctenolepisma longicaudata

Nový druh Ctenolepisma longicaudata je z hlediska životních nároků velmi skromným druhem. To je pro české sklady, knihovny a archívy špatná zpráva. Sklady nejsou zmíněny náhodou, k prvnímu objevu totiž došlo ve skladech a kancelářských budovách na okraji Prahy. Vzhledem k poměrně velkému tělu, C. longicaudata dorůstá až 15 mm a jedná se o přeborníka v hladovění. Pravděpodobnost dalšího šíření je vysoká, podmínky na našem území jsou vyhovující a jedna samice je schopná během roku do štěrbin naklást kolem 50 vajíček.

Zvládá hladovku až 307 dnů a je schopná přežít i několik měsíců při teplotě těsně nad bodem mrazu, což v praxi znamená, že v budovách bez problémů zvládne české zimy. Ideální teplota je pro ní 23 stupňů C, tedy „pokojová“. Vzhledem k tomu, že jí působí škody na kartonových obalech, by se ji měly obávat právě archivy a muzea, ostatně právě kartonové obaly byl nejspíše důvodem jejího zavlečení do ČR.

Zatímco rybenka domácí (Lepisma saccharina) si libuje spíše ve vlhkých koutech, proto nikoho nepřekvapí nálezy ze záchodů a koupelen, C. longicaudata preferuje spíše prostředí suché.

Rybenka „mraveništní“

Rybenky vypadají extrémně nezajímavě. Ovšem jen na první pohled. Věděli jste, že naše území obývá druh specializující se na život v mraveništích? Atelura formicaria je rybenkou, kterou doma nenajdete, zato ji osobně znají mravenci rodu Lasius v jejichž hnízdech přebývá. Je slepá, protože oči v mraveništích nepotřebuje, takže došlo k jejich zakrnění. Díky novému objevu máme na našem území už pět druhů rybenek.

Text: Topi Pigula

reklama

reklama