15. května 2020 15:30

5 věcí, které možná nevíte o slonech: Jejich srdce váží desítky kilogramů

Jak rozeznáte slona indického od slona afrického? Stačí se podívat na chobot...

Jak tlustou kůži má slon? Jak velké má slon srdce? A co je kel vlastně za zub? Tady máte odpovědi.

ZDE SLEDUJTE ŽIVÉ VYSÍLÁNÍ Z PAVILONU SLONŮ

1. Tlustá sloní kůže

Sloní kůží se kdysi potahovaly štíty, které měly bojovníky chránit před šípy nepřátel, a sloni se běžně označovali slovem tlustokožci. Ostatně i v křížovkářském slovníku je tlustokožec na čtyři písmena jasný – slon. Síla sloní kůže se liší podle části těla, na které se nachází. Jiná bude na chobotu či břiše a jiná na zádech, ale obecně se dá říct, že je síla sloní kůže 2–2,5 cm. To je v porovnání s lidskou kůží extrémní rozdíl. Člověk má na zádech kůži silnou zhruba 4 mm a na očních víčkách, jednom z míst s nejtenčí kůží, je silná necelého půl milimetru.

2. Slon má opravdu velké srdce

Slon je savec opravdu velký, a to v mnoha ohledech. Není zdaleka savcem největším, velryby jsou mnohem větší, ale pokud zůstaneme na souši, tak sloni zůstávají největšími žijícími suchozemskými savci, přičemž ti afričtí jsou o něco větší než jejich indičtí bratranci. Slovo „žijící“ je podstatné, neboť největší suchozemský savec všech dob byl nosorožcům příbuzný Paraceratherium orgosensis vážící okolo 17 tun a měřící na délku zhruba 7,5 metru. Hmotnost slona indického může přesáhnout 6,5 tuny, což se k váze Paraceratheria zdaleka nepřibližuje. Pokud slon váží 4,5 tuny, tak jeho srdce váží 27 kg. A uznejte, to není zrovna málo.

3. Chobot je rozlišovací znak

Rozdílů mezi slonem indickým a africkým je celá řada a věnovali jsme se jim v samostatném článku vysvětlujícím, že není slon jako slon. Podívejme se na jeden z nich – počet „prstíků“, pomocí kterých si slon dokáže velmi obratně podat do úst takřka cokoliv. Slon indický, jak je krásně vidět na fotografii, má jen jeden. Ale i tak dokáže sebrat ze země jediný spadlý banán nebo se naučí podat svému mahutovi na zemi ležící klobouk. Slon africký má „prstíky“ dva.

4. Sloní výkaly jako hnojivo

Prodávat výkaly zní jako prapodivný marketingový nápad, ale pražská zoo se ho před časem zhostila vskutku originálně a začala sloní trus nabízet zahrádkářům jako hnojivo. Jak uvádí zoologická zahrada na svých stránkách, nadšenci vymýšleli slogany jako: „Sloní bobek na záhonek!“ či „Chceš zúrodnit zahrádku? Přidej sloní hromádku!“ Faktem zůstává, že jako hnojivo je sloní trus výborný.

Některé rostliny, například africké akácie, mají výrazně větší šanci vyklíčit, pokud projdou sloním trávicím traktem. V Thajsku se začala vyrábět dokonce káva ze zrn, která prošla žaludkem a střevy slonů, podobně jako je to v případě „cibetkové“ kávy Kopi Luwak. A protože sloni mají velmi nedokonalé trávení, vyprodukují velké množství trusu. U slonů indických jde v dospělosti o 140–150 kg, takže proč ho jako zdroje hnojiva pro zahrádku nevyužít. Pražská zoo není jediná, která se pokusila sloní trus zhodnotit. Podobný postoj k němu zaujala i vídeňská zoo, která ho prodává pod jménem "Elefantenglück" (Sloní štěstí).

5. Je sloní kel zub z horní, nebo spodní čelisti?

Než začnete číst dál, schválně si zkuste odpovědět na otázku, zda sloní kel vyrůstá z horní, nebo spodní čelisti. Pokud to víte, nebo jste si tipli, můžete číst dál. „V každé polovině horní čelisti má dospělý slon vepředu jeden kel a vzadu obvykle jednu funkční stoličku. V každé polovině dolní čelisti pak bývá jediná funkční stolička. Sloní kel je přeměněný řezák. V evoluci se vyvinul z druhého horního řezáku, zatímco první řezák zmizel,“ udává podrobnosti server přírodovědci.cz.

A jedna zajímavost jako bonus na závěr: Porodní váha nedávno narozené sloní slečny byla 92 kg. Zoo Praha má hned nově dvě samičky, které můžete celý den sledovat v živém vysílání na webu Prima ZOOM. Prvním slůnětem, které spatřilo světlo světa v Praze, byl nicméně sameček Maxmilián, jenž se narodil 5. dubna 2016.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom