Co je za podzimním shazováním listí? Zimní šetření vodou

Proč stromy shazují listí. Vypadá to jako banální otázka.
Padá listí - strom se připravuje na zimu
Padá listí - strom se připravuje na zimu
http://pixabay.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Vody je dost, ale není dostupná

Pokud chcete vidět jmelí v přírodě, je k tomu ideální zima, kdy listnaté stromy v důsledku šetření vodou shodily listy. Proč, když by kolem měly být sněhové závěje plné zmrzlé vody?Důvod je právě v onom slůvku „zmrzlé“. Takto vázanou vodu stromy nedokáží využít a plocha listů, kterou by voda ze stromů odcházela, je odložena jako nepotřebná.

Krása podzimi
Autor: http://pixabay.com Krása podzimi

Tím se prosvětlí koruny a vy můžete vidět shluky keříku s kožnatými listy a bílými nepravými lepkavými bobulkami, jak se drží na kůře kmenů a ve větvích. Jenže proč stromy shazují listí na podzim, když je v deštivých měsících vody dost? Odpověď je v evoluci a fotoperiodě. Díky dlouhému vývoji stromy "vědí", že jakmile se začně zkracovat den, přijde chladné období, kdy bude vody sice dost, ale ve skupenství, které neumí využít.

A jak je to s jehličím?

Listí má na rozdíl od jehličí nejen velkou plochu, kterou vodu trácí, ale ani není kryté ochrannou vrstvou, která odpařování brzní až znemožňuje. proto jehličí vydrží  na stromě celou řádku let. Výjimkou jsou například modříny, které na podzim zežloutnou a jehličí (což jsou vlastně jehlicovíté listy) shodí.

Zmrzlé jehličí
Autor: http://pixabay.com Zmrzlé jehličí

Jiným příkladem je cesmína, která je sice listnatá, ale listí každoročně neobnovuje (neshazuje). Stejným důvodem - šetření s vodou - je o opadávání listí v oblasti pouští a polopouští věhem doby největšího vedra.

Text: Topi Pigula

Reklama
Reklama