Česko se dál aktivně zapojí do ochrany tygrů. Budeme mít vzorky živých tygrů i tygřích produktů

Česko chrání tygry a komplikuje Číňanům snahu o jejich vyhubení. Budeme mít celosvětovou databázi tygřích produktů.
Lidé s pomocí tygrům váhají
Lidé s pomocí tygrům váhají
Se svolením Topiho Piguly

reklama

V České republice se budou analyzovat vzorky DNA tygrů z celého světa. Prosadila to česká delegace na konferenci Úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES) v Ženevě. V dnešní tiskové zprávě to uvedla Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), jejíž zástupci byli součástí delegace dále tvořené ministerstvem životního prostředí a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR).

Strany úmluvy CITES budou posílat do Česka vzorky ze živých tygrů, včetně zabavených exemplářů či produktů s podezřením na obsah tygří DNA. Vzorky budou využity pro genetický projekt TigrisID, jehož cílem je vyvinout nové forenzní přístupy umožňující účinnější boj proti nelegálnímu obchodu s tygry a produkty z nich.

Bílý tygr už je v zoo
Bílý tygr už je v zoo

Vývar z tygra

Jde například o metodu zjišťování DNA ve zpracovaných produktech, jako jsou tygří vývary a bujóny zachycené v ČR při loňském zásahu celní správy a ČIŽP, možnost přiřazení DNA k jednotlivým exemplářům či vývoj databáze o dědičné informaci jednotlivých tygrů.

"Tento výzkumný projekt běží již několik let, je realizován laboratoří Forenzní DNA servis ve spolupráci s ČIŽP a financován v rámci bezpečnostního výzkumu ministerstva vnitra. Do projektu jsou zapojeny české zoologické zahrady, které poskytly vzorky svých chovaných zvířat, evropské zoologické zahrady, spolupracuje rovněž Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA)," uvedl ředitel ČIŽP Erik Geuss.

AOPK ČR uvítalo rozšiřování databáze o genetické informaci tygrů, podle ní to pomůže monitorovat nelegální obchod s touto ohroženou kočkovitou šelmou. "Jako vědecký orgán CITES pozorně sledujeme obchod s ohroženými druhy včetně tygra, vyhodnocujeme jej a vydáváme obecná doporučení k jeho rozumné regulaci pro MŽP," poznamenal vedoucí oddělení mezinárodní spolupráce Jan Plesník.

reklama

reklama