7. prosince 2022 11:06

10 věcí, které možná nevíte o černé vdově: Jak moc je nebezpečné její kousnutí?

Jedovaté snovačky není radno podceňovat, i když ne všechny případy jejich kousnutí končí bolestivou smrtí. Tyto obávané pavouky najdeme dokonce i v Česku.

V Přírodopisu živočišstva vydaném v roce 1957 píší autoři na téma černé vdovy následující: „Tito jihoevropští pavouci náležejí do čeledi pavouků snovačkovitých a nejhojnějším jejich zástupcem je snovačka jedovatá (Latrodectes 13-guttatus). Je v krajinách středomořských místy dosti hojná. Korsičtí pastevci nás před nimi varovali, neboť jejich kousnutí vyvolává bolest asi jako bodnutí vosy, je však doprovázeno srdečními poruchami, zálivy studeného potu, pocity stísněnosti, což někdy trvá den dva po kousnutí.

Není divu, že má tento známý pavouk velmi špatnou pověst a řada lidí se ho obecně (a oprávněně) bojí. Jedná se však rovněž o velmi zajímavý exemplář s mnoha specifickými vlastnostmi, které je vhodné dále probádat. Co všechno se vyplatí o černé vdově vědět?

1) Kde žije černá vdova?

Skutečná černá vdova se česky jmenuje snovačka kalichová a původně pochází ze Střední Ameriky. Dnes jsou však její nálezy hlášeny z tropů a subtropů celého světa. „Kousnutí černou vdovou není prý na Jadranu až tak výjimečné, ročně je evidováno okolo pěti případů. Černá vdova se nejvíce vyskytuje na ostrovech v písečných oblastech, kde staví svá hnízda. Pavouk je prý hrozbou zejména pro lidi s nemocným srdcem, pro zdravé neznamená smrtelné nebezpečí,“ uvedl v roce 2009 Český rozhlas.

2) Ročně kousne 2 500 lidí

Smithsonian Magazine uvádí celosvětově 2 500 kousnutí černou vdovou, ale jen malá část pokousaných má příznaky tak silné, že jim lékař podá protijed. Austrálie hlásí každoročně kolem 240 případů.

3) Úmrtnost není vysoká

I přes hrůzostrašnou pověst, která pavouka doprovází, nalezneme ročně jen 4–8 případů usmrcení jeho kousnutím v rámci USA (celosvětově nejsou data k dispozici). V roce 2013 zaznamenala American Association of Poison Control Centres 1 866 kousnutí, ale žádné nemělo smrtelné následky. Faktem ale je, že kousnutí je bolestivé a snovačky se rády usidlují v blízkosti lidských obydlí.

4) Jméno získala kvůli kanibalismu

Černé zbarvení s výraznou červenou kresbou je jasným znakem snovačky kalichové. Ke své „vdovské“ přezdívce však přišla proto, že dlouho nebylo pozorováno páření a soužití. Až v laboratoři, kde sameček neměl kam utéct vědci zaznamenali snovaččin kanibalismus.

5) Příbuzní žijí i v Česku

U nás žijící snovačka pokoutní, která se stala pavoukem roku 2018, je jedním ze 2 487 druhů snovaček, které zatím byly popsány. Z nich 229 druhů žije v Evropě a balkánská snovačka jedovatá se už blíží k našim hranicím. Výskyt snovačky jedovaté je hlášen například z Rakouska, Slovinska i Itálie, a pokud budou změny klimatu pokračovat, je jen otázkou času, kdy se objeví i na našem území.

6) Feromony lásky a hladu

Černá vdova vysílá jiné chemické signály, když je připravena k páření, a jiné, když má hlad. Sameček si tak může načasovat, kdy přijde s nabídkou kopulace a eliminovat riziko, že bude sněden.

7) Má „ucho“ v koleni

Snovačky mají nohy hustě ochlupené a štěrbiny v kloubech mají „vyladěné“ na konkrétní frekvence, kterými kmitá jejich síť. Podle kmitů tak dokážou vnímat, odkud přichází vlnění sítě a jak velká kořist se v ní chytila.

8) Nebojí se sourozeneckého kanibalismu

I když „manželský“ kanibalismus je v přírodě u snovačky jedovaté poměrně vzácný, o čerstvě vylíhlých pavoucích se to říct nedá. Naopak se drsně rozjede boj ve smyslu sežer, nebo budeš sežrán.

9) Rychle obsadí území

Když se někde černá vdova uchytí, může doslova obsadit celé území, neboť v příznivých klimatických podmínkách dokáže mít až 4 snůšky za rok a v každé může být až 200 budoucích pavoučků.

10) Červené značení slouží jako výstraha

Pokusy ukázaly, že červená skvrna tvaru přesýpacích hodin má vliv na ptáky. Působí jako výstražný trojúhelník, který upozorňuje na jedovaté nebezpečí.

Zdroj: AZ Animals

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom