Cairo: pes pro Usámu bin Ladina. V akci proti Usamovi nebyli nasazeni jen lidští bojovníci

To, že americké komando proniklo 2. května 2011 na pakistánské území, kde po krátkém boji zastřelili nejhledanějšího teroristu světa, Usamu bin Ladina, se obecně ví. Co se ale neví, je příběh psa plemene belgického ovčáka - malinois jménem Cairo. Jakou měl v Usamově smrti úlohu?
"Maliňák", plemeno, které se účastnilo vítězného lovu na Usamu bin Ladina
"Maliňák", plemeno, které se účastnilo vítězného lovu na Usamu bin Ladina
U.S. Air Force photo by Staff Sgt. Stacy L. Pearsall

reklama

„Maliňáci“, jak jsou českými chovateli tihle psi něžně nazýváni, patří mezi velmi spolehlivá služební plemena. To že slouží i u US Marines a Delta Force není náhoda.

Svými citlivými smysly mohl Cairo vytušit, že jeho nová mise bude něčím specifická. Vrtulník Black Hawk, který ho dopravil na základnu v Abbottabádu byl speciálně upravený, odhlučněný a piloti letěli velmi klikatým letem. Mise měla jak maximální prioritu, tak maximální utajení.

Seal team 6 

Vrtulníky letěly dva a v jejich útrobách seděli příslušníci útočného komanda mající vrcholně důležitý úkol. Jeho úspěch mohl změnit dějiny války vedené USA proti teroristům. Nejelitnější komando se sestávalo z šesti příslušníků SEAL Team 6 – nic vycvičenějšího americká armáda k dispozici dát nemůže. SEAL jsou špičkou mezi špičkami. I jejich taktické vybavení vypovídalo o tom, že akce bude náročná a v noci. Proč jinak by měli noktovizory?

foto1_tn

Anatomie únosu aneb Jak přežít zajetí

Psí neprůstřelná vesta

Pod obchodním názvem Storm Intruder K9 se skrývá psí „obleček“ v ceně kolem 20 000 dolarů. Vesta, která je nepromokavá, má v sobě integrovanou svítilnu, mikrofon i videokameru s online přenosem. Ale hlavně je neprůstřelná! Cairo nebyl obyčejným psem vycvičeným bránit svého majitele či plnit klasické úkoly, jako je například vyhledávání výbušnin. Byl bojovým stopařem, tedy jedincem s perfektním čichem, schopným podle pachu sledovat stopu i několik dnů starou. Jeho cílem bylo, pokud k jeho nasazení opravdu dojde, najít místnost, kde se hledaný objekt nachází a provést pozitivní identifikaci, ať už bude Usáma bin Ladin živý, či nikoliv.

Mike McConnery, majitel společnosti cvičící služební psy nejen pro USA v jednom rozhovoru prohlásil: „Když vidíte, jak na vás běží můj pes, můžete zastřelit psa, nebo mě. Jestliže zastřelíte psa, zastřelím já vás. Pokud zastřelíte mě, dostane vás pes. Tato úvaha zaměstná na okamžik uvažování nepřítele a dá vám pár sekund, abyste ho dostali." Cairo byl trénovaný na práci v týmu i v práci pod silným stresem.

Bomba nebo kulka pro Usamu bin Ladina?

Prezident Obama se na základě zpravodajských informací rozhodoval mezi dvěma hlavními alternativami. Vybombardovat bin Ládinovo sídlo, nebo se ho pokusit zabít „postaru“, tedy s nasazením speciálních jednotek. Druhá možnost byla mnohonásobně riskantnější, ale zajistila by v případě úspěchu pozitivní identifikaci těla a jeho následné pohřbení do moře, čímž by se zamezilo vzniku poutního místa k bin Ládinovu hrobu.

Chci vidět toho psa

Výsledek už dávno známe, riskantní mise dopadla na výbornou. Kromě lidí přímo v akci sledovali on-line přenos i nejvyšší představitelé v Bílém domě. Nejvyšší velitel amerických ozbrojených sil a zároveň jeden z nejmocnějších mužů světa, Barack Obama, se chtěl setkat s týmem, který má kladný výsledek na svědomí. A výslovně zmínil i Caira. „Pokud se chcete setkat s tím psem, pane prezidente, radím vám, abyste se připravil na riziko," žertoval velitel SEAL týmu. Cairo totiž „vystoupil“ z vrtulníku spolu s vojáky.

Jeho úkolem mělo být vyhledávání pastí a výbušnin, falešných stěn či tajných dveří, za nimiž by se hledaný bin Ladin skrýval. Když bylo po přestřelce, pomáhal udržet zvědavé sousedy na uzdě. Nic nevěděl o šifře Geronimo, která putovala k prezidentu Obamovi jak nejrychleji to šlo Geronimo – EKIA. Geronimo bylo kódové jméno Usámy bin Ladina a zkratka EKIA vychází ze slov ENEMY KILL ACTION – nepřítel zabit v akci.

Zatímco v zájmu vojáků, kteří se akce účastnili, je zůstat ve skrytu (identita muže, jenž hlavního ideologa Al Kaidy zastřelil, se nakonec „provalila“), Cairo se už skrývat nemůže. Zemřel ve věku 12 let.

Text: Topi Pigula

reklama

reklama