BRUTÁLNÍ VIDEO: datel vykloval mozek malým ptáčátkům

Datel gilský a jeho drsný atak na hnízdo hrdliček. Zobák nerozklovává kůru, ale lebky.
Datel gilský (Melanerpes uropygialis)
Datel gilský (Melanerpes uropygialis)
CC BY-SA 3.0

reklama

Když roku 2015 pozoroval Harold Greeny hnízdo hrdliček karolinských, čekal, že uvidí běžné záběry z ptačího rodinného života. Ale nafilmoval něco úplně jiného.

Greeney je ornitolog specializující se na milostný život ptáků. Plánoval tedy, že bude pozorovat, jak vypadá partnerský život hrdliček, když už mají v hnízdě mláďata. Očekával záběry plné něhy a lásky – a dostal scénu, která by byla příliš i na milovníky nejdrsnějších hororů.

Video přitom začíná velmi klidně a bukolicky – ptáčata cvrlikají v hnízdě, arizonské borovice líně šumí ve větru… Pak ale do hnízda přilétá vetřelec, datel gilský. A má hlad. Pokud se chcete podívat na následující video, varujeme vás; není vhodné pro citlivější jedince a už vůbec ne děti:

 

Datel svým dlouhým ostrým zobákem rozkloval ptáčatům hlavy a pak z nich svým dlouhým jazykem vylízal jejich mozky. Datel gilský je schopen udeřit silou až 1000 G, měkké lebky hrdliček mu nebyly schopné odolat ani pár sekund.

Je to poprvé, co někdo něco takového u datlů pozoroval, ale podle Greeneyho to zřejmě není poprvé, co se něco takového stalo. Datel podle něj rozhodně takto nezabíjel ptáčata poprvé; počínal si velmi zkušeně a mířil naprosto přesně. Cílil jednoznačně na jejich mozky, věděl tedy ze zkušenosti, že právě tam se nachází dostatek výživných proteinů.

Jiní ornitologové však popsali, že podobné chování již bylo zaznamenáno u jiných druhů datlů a strakapoudů. Platí u nich, že co se týká potravy, nejsou příliš vybíraví a zkonzumují vlastně cokoliv, co jim dá dost energie – aniž by oni sami museli vydat příliš energie.

Nejpravděpodobnějším vysvětlením je, že datlové se k tomuto způsobu obživy uchylují především na jaře po tvrdé zimě, kdy je v přírodě nedostatek potravy a jim zoufale chybí živiny.

Text: MK

reklama

reklama