Brutální mroži: studie prokázala, že přepadají ptáky a hrají si s s jejich mrtvolami

Mroži vypadají jako dobromyslní vousatí dědové – s kníry, legračními zuby a neohrabaným obtloustlým tělem. To je ale jenom zdání...
Mroží rodina
Mroží rodina
CC BY-SA 3.0

reklama

a první pohled vypadá hra mrožů s mořskými ptáky jako něco z pohádky. Na druhý pohled jde ale o horor, na který nemají přístup lidé mladší osmnácti let.

Nová vědecká studie zveřejněná v odborném časopise Acta Ecologica popsala chování mrožů z úhlu, jehož si doposud žádný biolog ani etolog nevšiml. Jeden a půl tuny těžcí mořští obři si často a rádi hrají s mořskými ptáky na hladině; nejčastěji tak, že po nich sekají zpod hladiny svými až metr dlouhými kly – a pak si hrají s jejich mrtvolami. Nejraději si je házejí a aportují je.

Vědci v rámci tohoto výzkumného projektu sledovali, zaznamenávali a následně analyzovali 71 setkání mrožů s mořskými ptáky. Ve většině případů byli mrožům ptáci naprosto lhostejní; ignorovali je a dělali, jako by žádní ptáci vlastně ani neexistovali. Ale část mrožů, většinou mladí samci, se rozhodlo s ptáky interagovat. Celých 82 procent těchto interakcí bylo iniciováno právě mrožími teenagery a adolescenty.

Agresivní puberťáci

Nejčastější formou interakce bylo přepadení ptáka. Mrož se k němu přiblížil po hladině a pak ho pocákal mocným plácáním ploutví o mořskou hladinu. Na druhém místě se umístilo přepadení zespodu: mrož se vynořil přímo pod nic netušícím opeřencem a zaútočil na něj.

Všechny tyto interakce sice působily značně krvelačně a násilně, ale v pouze jediném případu (z výše uvedených 71) skončila smrtí ptáka. Mroži ale aktivně vyhledávali těla mrtvých ptáků, která se pohupovala na hladině – ať už byli do moře spláchnutí z břehu, anebo je do vody hodili draví ptáci. S takovými těly si pak mroži hráli podobně jako lidské děti s míčem.

Proč to dělají? Na tuto otázku odpověděl spoluautor studie, ruský biolog ze sanktpetersburské univerzity Andrej Giljov: „Důvod je stejný jako u všech ostatních zvířat, která si začínají hrát.“ Tedy trénink na budoucí lov, vybití agresivity anebo prostá radost z pohybu a ze hry – záleží na tom, z jaké školy bude biolog, jehož se na tuto otázku zeptáte...

Text: MK

tuleň obecný

Rozeznáte je? Lachtan kontra tuleň - rychlokurs v určování. Je to fakt snadné - dívejte se na Primě ZOOM

reklama

reklama