Biologové objevili na dně oceánu tvora z nočních můr. Vypadá jako zubatý penis

Vlastně je to jen škeble – ale škeble zcela hororová. Tvor se živí rašplováním dřeva a vypadá... jako penis.
Jeden z nově objevených druhů dřevožravých mořských měkkýšů
Jeden z nově objevených druhů dřevožravých mořských měkkýšů
Angelo Bernardino a Paulo Sumida

reklama

Vypadá jako penis a žere dřevo z moře

Nově objevený mořský organismus je vybavený speciálním orgánem v podobě trubice, který mu umožňuje, aby se vytáhl ven ze své škeble až do volného oceánu; díky tomu může přímo nabírat vodní kyslík svými žábrami. A ten divný tvar těla? Ten se zase moc dobře hodí, když hledají potravu. Tyto mušle se totiž živí dřevem.

Mořští termiti

Když si člověk představí dno oceánu, lesy tam nečeká. Ke dnu ale klesne spousta kmenů stromů, ale také lidmi vyrobených předmětů. A právě ty se stávají potravou těchto unikátních, zajímavě specializovaných tvorečků. Svou schránku používají jako rašpli: třou se s ní o dřevo, aby tak kousky v podobě jakýchsi pilin osmirkovaly. V této podobě už je dokážou zkonzumovat a pomocí specializovaných bakterií obsažených v žábrách také rozložit. Jen s mírnou nadsázkou se dá říci, že fungují vlastně jako jakýsi mořští termiti.

Vědci navíc neobjevili jen jednoho takového tvora, ale rovnou pozoruhodné množství – hlavní autorka výzkumu Janet Voight jich popsala už přes 60 druhů! Ukazuje to na pozoruhodnou rozmanitost života na mořském dně, které bohužel ve větších hloubkách stále ještě známe méně než povrch Marsu….

Představte si, že jste drobná mušle, která žije na dně oceánu. Buď tady najdete nějaký potopený kus dřeva, nebo zemřete. Asi byste neřekli, že v takovém prostředí může existovat nějaká větší pestrost. Ale přesně tu jsme tam našli,” vysvětluje Voight.

Jediné, co je na tomto tvorovi uklidňující, je jeho velikost – měří asi tolik, co kulička hrášku. Ale představte si ho třeba v metrové velikosti... Svůj výzkum publikovala jeho autorka v odborném časopise Journal of Molluscan Studies.  

Text: Martin Kolář

reklama

reklama