Austrálie bojuje o dalšího vačnatce – po vakovlkovi mohou vymřít i kunovci

Za posledních 200 let vyhynulo 10 % australských savců žijících na souši a dalších 50 druhů je považováno za silně ohrožené. Tímto tempem přichází kontinent o více než jeden živočišný druh za 10 let.
Malí kunovci
Malí kunovci
Pinterest.com

reklama

Rok 1936 si většina Australanů spojuje se smrtí posledního vakovlka tasmánského, proces vymírání způsobený lidmi ale pokračuje. Kdo bude další položkou na tomto seznamu? Vědci se obávají, že vyhynutí hrozí některému ze čtyř druhů kunovce, kdysi běžně rozšířeného masožravého vačnatce.

Když před 200 lety připluli do Austrálie kolonisté, žily tu čtyři druhy masožravých vačnatců o velikosti kočky. Dnes kunovci západnímu, severnímu a tečkovanému stejně jako většímu a rozšířenějšímu kunovci velkému hrozí vyhynutí. První australští kolonisté kunovce lovili nejen kvůli obživě, ale také pro zábavu nebo na ochranu hospodářských zvířat.

Lišky, kočky a ropuchy proti kunovcům

V 19. století je označili australští kolonisté za největší škůdce a obávané nepřátele drůbeže a na jejich hlavy byla vypsána odměna. Přisuzovala se jim také odpovědnost za počáteční nezdary s vysazením králíků do přírody. Smrtící ránu pro kunovce znamenalo vysazení lišky v 70. a 80. letech 19. století, která s kunovci soupeřila o potravu. Ve 30. letech se v Austrálii objevila ropucha obrovská, jedovatá pro všechny predátory. Další konkurent kunovců – kočka – se na kontinent dostal s prvními námořníky a do konce 19. století se tu rozšířila.

Dnes se vědecké týmy snaží zjistit, kolik kunovců na území Austrálie vlastně žije, a jejich pozornost se soustřeďuje na severní část kontinentu. V tropických deštných lesích severního Queenslandu je ohrožena vyhynutím tamní populace kunovce velkého štíhlého (Dasyurus maculatus gracilis). Pátrací týmy biologů a ochránců přírody odhadují počet zbylé populace tohoto druhu na méně než 400 jedinců.

Jak se fauna i flóra Austrálie vyrovnává s působením člověka, můžete vidět v další části dokumentární série BBC Sedm světů, jedna planeta v sobotu večer ve 20.00 na Prima ZOOM.

Sedm světů, jedna planeta (4) - upoutávka
Sedm světů, jedna planeta (4) - upoutávka

(mih)

reklama

reklama