Aligátoři a krokodýli versus člověk. Jak moc jsou nebezpeční?

Aligátoři a krokodýli mají na svědomí více útoků na člověka, než všechny druhy žraloků dohromady.
Poznáte krokodýla od aligátora?
Poznáte krokodýla od aligátora?
pixabay.com

reklama

Aligátoři tu byli dříve

Existují nemalé prostory obývané člověkem, na které si dělají nárok aligátoři a krokodýli. Nemusí se jednat jen o jihoamerickou divočinu, kde se s těmito plazy střetávají domorodé indiánské kmeny, ale i například o relativně hustě osídlené části americké Floridy. Ekosystémy obývané lidmi a aligátory se protínají, a faktem zůstává, že je to člověk, kdo se snaží obsadit přírodní niku, která byla dříve plazím domovem. Navíc člověk vzhledem ke své relativní neobratnosti a vhodné velikosti může aligátorům připadat jako zajímavý úlovek, přičemž věk nerozhoduje.

Smrt ve dvou letech i devadesáti

Zemřít v devadesáti letech vypadá jako smrt v požehnaném věku. Jen nesmíte mít v úmrtním listu napsáno, že smrt nastala díky vícenásobným ostrým poraněním, jež je v souladu s tím, jaké dokáže způsobit aligátor. Jednalo se o Bonnie Walkerovou, seniorku, kterou aligátor napadl nedaleko „domova důchodců“ (Senior Living Centre) v Charlestonu v Jižní Karolíně. Jiná tragédie se odehrála v Disney's Grand Floridian Resort & Spa v Bay Lake nedaleko Orlanda na Floridě. Aligátor stáhl pod vodu dvouleté dítě a přesto, že se ho jeho otec pokusil zachránit, tragédii zabránit  nedokázal.

Byl totiž podle některých zdrojů napaden druhým z aligátor. Tělo bylo nakonec nalezeno neporušené, ale mrtvé, smrt nastala utonutím. U krokodýlů na Floridě statistika útoků ukazuje na vzrůstající četnost, což znamená, že se tamní krokodýlí populaci daří a zároveň lidé čím dál více pronikají do jejich teritoria. Kolik tedy lidí zemřelo v důsledku setkání s aligátorem či krokodýlem? Souhrn obětí z let 1945 – 2005 vdává 25 obětí. Mohlo by jich být mnohem méně, neboť mezi čtyřmi nejčastějšími činnostmi, které oběti dělaly, byl i pokus krokodýla chytit. Faktem zůstává, že aligátoři, kteří jsou mírnější povahy než krokodýli, útočí na lidi zejména z důvodů nasycení. 

Krokodýl americký v kaňonu Sumidero
Autor: Topi Pigula Krokodýl americký v kaňonu Sumidero

Poprava krokodýlem

Existuje místo, kde si lidé navykli krokodýli na lidské maso. Tím místem je vesnice Sešeke, kde předhození krokodýlům byl zdejší způsob popravy vězňů, jenže i když byl tento způsob trestu smrti 1870 zrušen, krokodýli pořád považovali lidskou krmi za přirozenou a není divu, že zde docházelo k útokům krokodýlů na lidi častěji, než jinde. 

Gaviál indický
Autor: Topi Pigula Gaviál indický

Krokodýl mořský

Krokodýl mořský (Crocodylus porosus) dosahující v dospělosti délky i přes šest metrů, je největším z dnes žijících druhů krokodýlů, a jak název napovídá, nevyhýbá se mořské vodě. V létech 1971 – 2004 došlo v Austrálii k 62 nevyprovokovaným útokům tohoto plaza na lidi, přičemž 17%ˇz nich skončilo smrtí. Smrtí člověka, nikoliv smrtí krokodýla. Všechny útoky proběhly ve vodě, což znamená, že lidé buď přímo plavali nebo se alespoň brodili. Jeden z případů se odehrál  v místech, kde ústil odpad z masokombinátu. To střízlivý, nebo alespoň logicky myslící člověk neudělá. Statistika smrtelných útoků naznačuje, že vzhledem k délce krokodýla převyšující 4 metry, šlo většinou o samce. Krokodýli se dokonce naučili používat nástroje.,
Text: Topi Pigula

reklama

reklama