7 věcí, které jste netušili o ďáblech (medvědovitých)

Slunce zapadá a z hustých porostů ostrova Maria se ozývá vřískot, ze kterého se klokanům ježí srst. Že by někde někoho porcovali zaživa? Anebo je to hlas samotného pekla?
Mládě tasmánského ďábla
Mládě tasmánského ďábla

My už naštěstí víme, kdo stojí za oním hrůzným skřehotáním. Jsou to skutečně ďáblové, ovšem ve své nejroztomilejší podobě. Mají čtyři nohy, černou srst a oči jako korálky. Jsou tu, aby zachránili svůj druh. Jsou vyvolení.

V minulé epizodě třídílného dokumentu Ostrov plný ďáblů jsme se seznámili s partou šelmiček, které prošly důkladnými testy, aby byly vyslány na životně důležitou misi. Zatímco v Tasmánii, jejich původním a jediném domově, hubí ďábly medvědovité infekční rakovina tlamy, ostrov Maria dosud neměl o jejich existenci ani tušení. Nyní se ovšem karty poněkud zamíchaly. Čtrnáct jedinců tasmánských ďáblů vychovaných v zajetí bylo vypuštěno do křehkého ekosystému ostrova, aby zde založili novou, rakovinou nedotčenou generaci svého druhu.

A jak si vedou první dny a týdny v novém prostředí? Bez pravidelné dávky krmení? Bez úkrytu, který jim dosud budoval člověk?

Sledujte s námi úsměvné šlamastiky malých průzkumníků, dramatická setkání s ostatními obyvateli ostrova i drsné zásahy matky přírody. Co řeknou ďáblové na turisty? A přežijí rozkošní tučňáci nejmenší příchod nových obyvatel?

Co jste o ďáblech medvědovitých možná nevěděli:

  1. Jsou lovci i mrchožrouti, čímž působí ozdravně na ekosystém, ve kterém se nacházejí.
  2. Žijí samotářsky a jejich vzájemná setkání se obvykle neobejde bez křiku a krve. Právě kvůli tomuto jejich neblahému zvyku se v Tasmánii rychle šíří nakažlivá rakovina.
  3. Přes vzájemné šarvátky, pokud ďáblové najdou-li mršinu, kterou by sami nesnědli, přivolají k hostině ostatní svým pekelným řevem.
  4. Mají velmi dobrý čich a vycítí mrtvé tělo na míle daleko.
  5. Jejich čelisti jsou tak silné, že jsou schopni prokousnout plech.
  6. V Tasmánii jsou hlavními nepřáteli ďáblů zdivočené kočky. Díky rvačkám navzájem redukují své počty.
  7. V přírodě jsou ďáblové nočními živočichy. Naši malí hrdinové však byli vychováni člověkem a jsou proto přizpůsobeni lidskému režimu dne.

Jana Pacolová

reklama