5000 procent! O tolik stoupl počet upytlačených nosorožců

Masakr. Jinak se zabíjení nosorožců popsat nedá. Nemáme rádi silná slova, ale v tomto případě nás jiná nenapadají.
Bílí nosorožci
Bílí nosorožci
Wikimedia Commons

reklama

Organizace WWF (World Wildlife Fund) odvysílala sérii pěti videí, která se věnují tomu, jak lidé vybíjejí ohrožená zvířata. Zatím nás nejvíc zaujal čtvrtý díl věnovaný nosorožcům. Situace u nich je totiž víc než tragická.

Podle WWF je nelegální obchod se slonovinou, rohy nosorožců a další pytlácké zločiny jedním z vůbec největších kriminálních odvětví na světě. Pohybují se v něm miliardy dolarů a tresty jsou jen mírné.

Hlavním zájemcem o rohy nosorožců je Čína, ale v poslední době stále víc stoupá také zájem z Vietnamu. Právě WWF ale zaznamenala obrovský úspěch, kdy Thajsko, jeden z tradičně největších dovozců rohů, import úplně zakázalo. Možná to však přišlo pozdě; nosorožci jsou ohrožení tak, že se je s největší pravděpodobností už nepodaří zachránit… Také v Číně je už dovoz rohů zakázán, ale nelegální obchodníky to moc nezajímá.

Podívejte se na video:

Cena rohu se na černém trhu blíží ceně zlata, kolem 50 000 eur (1,2 milionu Kč) za jeden kilogram. Roh nosorožce se používá v podobě prášku k léčbě horečky, pro udržení tělesné zdatnosti v každém věku a dokonce k léčbě rakoviny! A to bez sebemenšího vědeckého podkladu: podivný výrůstek je tvořený výhradně rohovinou, keratinem, podobně jako lidské nehty.

Podívejte se na fotografie přímo z místa, kde pytláci nosorožce zabíjejí. Pozor, fotografie jsou extrémně drastické:

Pytlačením jsou ohroženi nejen nosorožci, ale také sloni. Také údaje o jejich početních stavech jsou víc než znepokojivé:

Makris a slon

VIDEO: Zastřelil slona a chlubí se tím. Co je to za člověka?

Slon v Africe

Sloni vymřou do 12 let. Pytláci je začali masově trávit kyanidem

reklama

reklama