Jak starý je Ježíšův hrob? Mnohem víc, než jsme si mysleli!

Ukřižování, pohřbení, vzkříšení. Poslední události Ježíšova života zná v podstatě každý, ovšem víte, kde se nachází jeho hrob? Věda má na tuhle otázku zřejmě poměrně přesvědčivou odpověď.
Ježíšův hrob můžeme nyní navštívit všichni.
Ježíšův hrob můžeme nyní navštívit všichni.
istockphoto.com

reklama

Shrňme si známá fakta. Podle Bible zemřel Ježíš Nazaretský pravděpodobně v roce 30 či 33 našeho letopočtu. Místo jeho ostatků bylo dlouhou dobu neznámé, v čemž samozřejmě hrálo roli i pronásledování Ježíšových následovníků. To změnil až císař Konstantin I. Veliký, který vládl římské říši na počátku 4. století. Jednalo se o jednoho z nejvýznamnějších císařů pozdního období tohoto impéria. V roce 313 totiž vydal tzv. Edikt milánský, kterým křesťanství legalizoval a umožnil tak jeho postupné rozšiřování ve společnosti. Křesťané přestali být pronásledováni a naopak velmi rychle se stali neodmyslitelnou součástí rozsáhlého státu.

Starý hrob Ježíše

Součástí zapojování křesťanů do římské kultury bylo i nalezení Ježíšova hrobu v roce 325 v Jeruzalémě a následné zbudování jeho hrobky o rok později. Místo se okamžitě stalo posvátným, jenže ani to nezabránilo jeho zničení. Později, konkrétně na počátku 11. století byl zbudován Chrám Božího hrobu, ovšem existují názory, že místo se liší; opravený hrob totiž mohl být zbudován na trochu jiném místě nežli ten původní. Dosud se prostě předpokládalo, že místo je správné, jelikož neexistuje žádné jiné, o kterém by se seriózně spekulovalo.

Důkazy vědy

Jenže nedávná analýza pískovce z chrámu ukázala, že ho můžeme datovat až do roku 345! Lze tudíž předpokládat, že pravdu mají ti, kteří věří, že zrekonstruovaný hrob je na tomtéž místě, co ten původní. Vědci z Národní technické univerzity v Aténách tak potvrdili, že hrobka je skutečně mnohem starší, než leckteří nevěřící Tomášové předpokládali.

Pokud byste chtěli Ježíšův hrob prozkoumat sami, odnedávna i můžete. Dlouho se jednalo o přísně uzavřené místo, ale už rok a půl je chrám po rekonstrukci otevřen veřejnosti. Jeskyně, která se pod ním nachází, je zřejmě skutečně místem, kde byl Ježíš Kristus ukřižován, pohřben a kde také došlo k jeho vzkříšení. Navštívit takové místo musí být pro každého křesťana obrovský zážitek.

Text: MS

reklama

reklama