Slunce vyfocené SKRZ Zemi. Jak je to možné?

Připadá vám úvodní fotografie nezajímavá? Tak si přečtěte její příběh a rychle změníte názor!
Slunce vyfocené skrz Zemi
Slunce vyfocené skrz Zemi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Fotografie zachycuje Slunce. Na tom by nebylo nic zvláštního. Jenže snímed je pořízený v noci a objektiv mířil do země: Slunce se totiž v okamžiku zmáčknutí spouště nacházelo na druhé straně naší planety. Fotografie není nová, vznikla už před několika lety, ale stojí za to si ji připomínat; aspoň nám ukazuje, jak krásná může být věda a její úspěchy. Snímek pořídili vědci z japonského fyzikálního ústavu u částicového urychlovače Super-Kamiokande. Zatímco na normálních fotografiích Slunce vidíme jeho světlo, na této fotce je vidět záře neutrin, která ze Slunce vycházejí. Tajemství naší hvězdy můžete objevovat v dokumentu Záhady Slunce dnes ve 22.10 na Prima ZOOM.

 

 

 

Nejdražší fotografie v dějinách

V normálních podmínkách je něco takového nevyfotitelné – jen expozice tohoto snímku trvala 503 dní! Neutrina byla v Japonsku zachycována v obří nádrži s vodou: ten bazén obsahuje 50 000 tun kapaliny a je umístěný kvůli odstínění kilometr pod povrchem.

Detektor neutrin

Neutrina nemají téměř žádnou hmotnost, a tak procházejí hmotou, aniž by s ní nějak reagovaly. Podle měření například jedním centimetrem čtverečním lidského těla proletí za 1 sekundu asi 60 miliard neutrin! Jen ve zcela výjimečných případech dojde k nějaké reakci – s elektronem, který při tomto střetu jasně zazáří. A právě toto světlo vidíte na fotografii.

Tato fotografie se může pyšnit ještě jedním primátem: jde o zřejmě nejnákladněji pořízený snímek v dějinách fotografování…

Tajemství naší hvězdy můžete objevovat v dokumentu Záhady Slunce dnes ve 22.10 na Prima ZOOM.

(red)

Reklama
Reklama