VIDEO: Twin Beech. Letoun na němž trénovali američtí piloti, bombometčíci a navigátoři, se stal legendou

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem je proslavený svou šikmou věží. Vychýlila jej exploze bomby během náletu amerických svazů. Muž, který má explozi na svědomí se nejspíše školil na proslulém letadle Beechcraft Model 18.
Beechcraft - Obrázek 8
Beechcraft - Obrázek 8
www.pure-aviation.com

reklama

Při amerických náletech 17. a 19. dubna 1945 bylo především v centru Ústí zcela zničeno 165 domů, těžce poškozeno 65, středně 85 a lehce přes 500 objektů. Ústecké předměstí Ostrov bylo zcela vymazáno z mapy,“ udává Ústecký sborník historický z roku 1983. Nálet provedli bombardovací svazy 15. americké letecké armády. I jejich piloti měli s Beechcrafty svou zkušenost.

První start

Psal se 15. leden 1937 a pro konstruktéry stroje nastal dlouho očekávaný okamžik. První Beechcraft model 18 se rozjíždí po letištní ploše a po několika stovkách metrů se jeho kola odlepí od země. Zatímco pilot se plně soustředí na vzlet, lidé sledující premiéru v kansaské Wichitě jásají. Start se povedl, stroj je životaschopný a roky práce nepřišly vniveč. Celokovové tělo snadno rozeznatelné podle ocasních ploch se následně „protlačilo“ do leteckých společností desítek zemí.

Válečná historie

Během 2. světové války sloužilo ve válečném letectvu kolem 4 500 letounů Beechcraft zejména Modely AT-7 a AT-11. Zatímco čínské síly ho využívaly jako lehký bombardér pro dvacítku bomb o váze 25 liber, americké využití bylo (mimo jiné) jako školící letoun pro tisíce bombometčíků.

Letoun Beechcraft skupiny Pure Aviation je jedním z hlavních hrdinů původní dokumentární série V Kokpitu, kterou můžete vidět každou neděli ve 20.00 na Prima ZOOM.

Číňané zaplatili za 6 strojů 750 000 dolarů. Podle údajů z United States Army Air Forces (USAAF) se na těchto strojích vyškolilo 90 % všech válečných bombometčíků a navigátorů. Konkrétně trénovali na typech AT-7 a AT-11, což jsou modely odvozené od proslavené „osmnáctky“. Tento typ letounu se dostal do zemí, které stály na různých stranách fronty.

Ryze teoreticky se mohly ve vzduchu potkat Beechcraty pod americkou i japonskou vlajkou. Bomber Command Museum of Canada vlastnící stroj Beechcraft-18 "Expeditor"¨ o něm mluví jako o „nejvšestrannějším a nejpřizpůsobivějším letadle všech dob“. Konkrétně jejich stroj sloužil u Royal Canadian Mounted Police.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

V Kokpitu 2 - let historických letadel v sestavě

 

Ikonické letadlo z Kansasu

Když se kansaská společnost Beech Aircraft Corporation založená roku 1932 pustila do vývoje tohoto letounu, neměla ani ponětí o tom, že právě začala psát do historie letectví naprosto zásadní kapitolu. Tomuto modelu se dostalo obrovského množství modifikací, sloužil jako poštovní, hlídkový, záchranný i výcvikový letoun, který se stal pro mnohé z letců ikonou. Jednou z jeho úloh byly přelety nad bombardovaným územím s cílem fotograficky zachytit jeho úspěšnost.

Beechcraft C-45H z roku 1942

Češi provozují unikátní Beechcraft z roku 1942 – letoun pro bombometčíky a rizikové země

Po válce byla většina letounů AT-7 a AT-11 přestavěna na vojenské kurýrní a civilní dopravní a privátní verze. Později prokázal letoun svoji všestrannost i jako cargo letoun pro hůře přístupně oblasti. Není bez zajímavosti, že se v něm vozily nejen ryby na Aljašce, později ale také tuny drog v jižní Americe.

„Osmnáctka“ nebyla jediným válečným počinem firmy, za zmínku stojí například Beechcraft XA-38 Grizzly. Prototyp dvoumotorového těžkého bitevního letounu mající likvidovat obrněné cíle pomocí výkonného kanónu ráže 75 mm sice vzlétl (došlo k tomu 7. května 1944), ale do sériové výroby uvedený nebyl. Nejen, že by se nestihla invaze do Japonska, ale ránu do vazu mu dal i jeho „konkurent“ bombardér Boeing B-29 Superfortress poháněný stejnými motory. Tetto typ, který nakonec shodil atomovou bombu na Hirošimu, měl při vývoji naprostou prioritu a proto by vývoj XA-38 Grizly nejprve pozastaven a nakonec zrušen.

Text: Topi Pigula 

skupiny Pure Aviation

reklama

reklama