Mars nikdy neuděláme obyvatelným. Zapomeňte na to, jde jen o drahé sny, varují vědci – na Prima ZOOM

Čím víc ničíme naši Zemi, tím častěji se mluví o plánech na terraformaci jiných planet, nejvíce Marsu. Podle celé řady vědců jde však jen o zcela nezodpovědné sny, které nám dávají nesmyslnou naději – projekt terraformace Marsu je totiž technologicky i fyzikálně zcela nesmyslný.
Rudou planetu zřejmě obývat nebudeme.
Rudou planetu zřejmě obývat nebudeme.
pixabay.com

reklama

Plány na terraformaci Marsu existují nejen v hlavách vizionářů, ale reálně na nich pracuje několik vědců z různých zemí světa. Asi nejvíce se proslavil Elon Musk, který přišel s návrhem odpalovat u Marsu termonukleární zbraně tak dlouho, až se planeta ohřeje a vytvoří si atmosféru. Stejně jako u mnoha jiných Muskových vizí jde ovšem jen o snění bez jakýchkoliv vědeckých základů. Přesto se otázkou kolonizace Marsu zabývají nejlepší mozky planety. Jejich úsilí sledujte v dalším dílu dokumentu Tajemství vesmíru na Prima ZOOM.

Základní nedostatek

Nejnovější údaje o Marsu pocházející ze sondy MAVEN totiž naznačují, že zřejmě nebudeme schopní přeměnit ho na obyvatelný nikdy; chybí mu totiž to základní. Na rudé planetě s nejvyšší pravděpodobností není a nikdy nebude dostatek kysličníku uhličitého, který by mohl vytvořit atmosféru.

Mars je jakýmsi dvojčetem Země - po zániku Phobosu za 50 milionů let se ale bude podobat spíše Saturnu

Před 3 miliardami let byste na Marsu nepotřebovali skafandr, jen teplejší oblečení

Kde vzít CO2?

Vesmírní snílkové se doposud snažili uvažovat o tom, že se CO2 získá z polárních čepiček Marsu, kde leží uložený a zmrzlý. Kdyby se je podařilo rozpustit (například Muskovými jadernými pumami), mělo by to vést k rozmražení ledu a uvolnění CO2 do atmosféry. Jenže poslední údaje naznačují, že CO2 je tam příliš málo na to, aby se podařilo vytvořit alespoň slabou vrstvu stabilní atmosféry. Ani další úvahy o jiných zdrojích CO2 (například ze sopek na Marsu) se zatím nepodařilo podložit jakýmikoliv fakty, které by dávaly naději, že CO2 bude dostatek.

Jedinou šanci by tedy opravdu představovala možnost dostat CO2 na povrch ze sopek – což je ovšem proces maximálně zdlouhavý. Aby se úroveň CO2 tímto způsobem nějak smysluplně zvýšila, trvalo by to až statisíce let. Podle vědců z mise MAVEN je mnohem smysluplnější pokusit se zlepšit klimatické podmínky Země, než jen zbytečně uvažovat nad tak kolosálně nesmyslným plánem, jako je terraformace Marsu...

Text: MK

Povrch Marsu můžete díky aplikacím NASA zkoumat i z domova

Prozkoumejte Mars s aplikacemi NASA – můžete na rudé planetě sami pátrat po stopách UFO

reklama

reklama