VIDEO: Za dvě sekundy dají 15 metrů, vidí i dozadu a z hadů mají legraci. Veverky dnes na Primě ZOOM

Používají podobnou strategii, jako ninjové – přesné načasování, skvělou rovnováhu, rychlost a ohebnost. Schopnosti veverek můžete pozorovat v dokumentu Superveverky dnes ve 20.00 na Primě ZOOM.
Veverky patří k nejmrštnějším obyvatelům stromů na Zemi
Veverky patří k nejmrštnějším obyvatelům stromů na Zemi
istockphoto.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Celkem 265 druhů veverek obývá všechny světadíly s výjimkou Austrálie a Antarktidy. Veverky jsou zdánlivě zranitelné jak na zemi, tak na stromě. Ale není to tak docela pravda. Dravci, hadi nebo třeba projíždějící auta velmi často vyjdou při střetu s tímto mrštným hlodavcem naprázdno. Veverky používají mnoho způsobů, jak své šance na přežití zvýšit – a to nejen vůči dravcům útočícím ze vzduchu. Dokonalou fyzickou výbavu veverek kombinovanou s rychlými reakcemi a ostrým zrakem můžete obdivovat v dokumentu Superveverky dnes ve 20.00 na Primě ZOOM.

 

Mrštnost

Veverky patří k nejmrštnějším obyvatelům stromů na zemi – jen málo savců dovede běhat po stromech tak svižně jako ony. Dokážou to díky svým flexibilním kotníkům, které se mohou ohýbat oběma směry. S rozběhem umí veverka při skoku překonat vzdálenost rovnající se až sedminásobku délky jejího těla. Ohebná páteř jí umožňuje při odrazu položit přední tlapky mezi zadní a stlačit tak celé tělo jako pružinu.

Rekordmanem ve skocích je poletuška asapan (Glaucomys volans), která je jedním ze 44 druhů létajících veverek na světě. Při experimentu, kdy poletuška startovala z vysokozdvižné plošiny ve výšce 15 metrů, doplachtila 30 metrů daleko a ještě při tom dokázala ostře změnit směr letu.

Perfektní zrak

Oči veverek mají žlutě tónované čočky, které fungují jako sluneční brýle chránící před přímým světlem. Navíc jsou umístěné nahoře po stranách hlavy, takže vidí vše kolem sebe, aniž by musely otáčet hlavou. Širokoúhlé vidění veverce umožňuje sledovat, co se blíží zezadu – třeba auto na silnici.

Super-veverka ratufa obrovská - Obrázek 3

Obří indická super-veverka měří víc než metr!

 

Rychlost a vynikající reflexy

Prchající veverka překoná za 2 sekundy vzdálenost 15 metrů, takže vyvine na tak malého tvora neuvěřitelnou rychlost 25 km/h. Veverka má ale především skvělé reflexy, díky kterým dokáže na hrozící nebezpečí reagovat doslova ve zlomku vteřiny. Severoameričtí chřestýši o tom vědí své…

Schopnosti veverek odvrátit prakticky jakékoliv nebezpečí sledujte v dokumentu Superveverky dnes ve 20.00 na Primě ZOOM.

(mih)

Reklama
Reklama