20. ledna 2017 06:00

VIDEO: Chcete žít pod vodou? Neporostou vám vlasy a ztratíte chuť a čich

Vypravit se k dosud existujícím pozůstatkům jediné podmořské vesničky v Rudém moři se můžete v dokumentu Pod hladinou Prima ZOOM.

Pár let před tím, než astronauti přistáli na Měsíci, se francouzský oceánograf Jacques-Yves Cousteau pokusil dočasně kolonizovat pro člověka podobně nehostinné prostředí – dno moře. V Rudém moři poblíž súdánských břehů vybudoval v roce 1963 podmořskou vesnici Continental Shelf II (zkráceně Conshelf II), kterou pětice potápěčů obývala celý měsíc. Cílem bylo zjistit, jak život pod vodou ovlivní fyziologii a psychiku lidí. Vypravit se k dosud existujícím pozůstatkům jediné podmořské vesničky se můžete v dokumentu Pod hladinou na Prima ZOOM.

Má ještě někdo trochu chilli?

Tehdejší akvanauti oblečení do stříbrných „mokrých“ obleků měli pod vodou v desetimetrové hloubce k dispozici obydlí nazvané podle tvaru hvězdice, v němž byl čerstvý vzduch a veškeré vybavení nutné k životu. Druhou stavbou byl podmořský hangár, v němž parkovala dvoumístná miniponorka a součástí vesničky byla i laboratoř umístěná v hloubce 30 metrů. Vesničku doplňovaly menší stavby, jako třeba sklad nářadí.

Pravidelné lékařské prohlídky tehdy zjistily, že akvanautům pod vodou pomaleji rostou vlasy a odřeniny a drobné rány se lépe hojí. U lidského organismu pod vodou v prostředí vyššího tlaku vzduchu také časem dojde k otupení čichu a chuti, takže lidé pod vodou mají tendenci si jídla více kořenit.

Ke zbytkům Cousteauovy vesničky v Rudém moři se dnes dá potopit. Je přitom dobré mít alespoň základní výcvik pro průzkum podmořských vraků.

Štafetu přebral Aquarius

Vybudování podmořské vesničky předcházel projekt Conshelf I, který se uskutečnil v roce 1962 v hloubce deseti metrů u pobřeží Marseille. Dva potápěči při něm ve speciálním modulu Diogenes strávili pod vodou týden. Ocelový modul byl 5 metrů dlouhý a 2,5 metru široký a nabízel veškeré pohodlí včetně televize, rádia knihovny a lůžek na spaní. Oba jeho obyvatelé každý den vyráželi na pětihodinovou plavbu do okolního moře.

Konečně v roce 1965 uskutečnil Cousteau poslední projekt s cílem prokázat, že lidé mohou dlouhodobě žít na dně moře. Conshelf III vybudoval tentokrát ve stometrové hloubce poblíž Nice. Šest akvanautů zde strávilo celkem tři týdny.

Na projekt Conshelfu navázala americká podmořská stanice Aquarius, která je v současné době jedinou stálou podmořskou základnou na světě. Stanice byla vyrobena v roce 1986 a od roku 1993 se nachází asi 9 kilometrů od pobřeží Floridy v hloubce 19 metrů. Má rozměry autobusu a na suchu váží asi 81 tun.

Vypravit se k dosud existujícím pozůstatkům jediné podmořské vesničky se můžete v dokumentu Pod hladinou na Prima ZOOM.

(mih)

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom