VIDEO: Osvobození Dachau a Buchenwaldu poprvé v barvě

Podívejte se na první zveřejněné barevné záběry osvobozování německých koncentračních táborů.
Lidé z Dachau
Lidé z Dachau

Tento týden jsme si připomněli Mezinárodní den připomínky holocaustu. Slaví se vždy 27. ledna. Tento den má připomínat utrpení přibližně šesti milionů židovských obětí, 2 milionů Romů, 15 tisíc homosexuálů a milionů dalších nevinných obětí v době holocaustu za druhé světové války. Datum 27. ledna bylo vybráno záměrně, jelikož 27. ledna 1945 byl Rudou armádou osvobozen nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětim-Březinka.

My jsme se ho rozhodli připomenout jen krátce, ale o to účinněji. Podívejte se na video, které v právě osvobozených koncentračních táborech natočila Rudá armáda, která tam vstoupila. Pozornost věnujte zejména tvářím německých civilistů, které Sověti do táborů nahnali – aby se Němci na vlastní oči přesvědčili, co se dělo jen pár stovek metrů od jejich domovů. Nevěřící pohledy mluví za všechno:

osvobození Buchenwaldu a Dachau

Zločiny nacistů nebyly během druhé světové války soustředěné jen v koncentračních táborech. Důležitou roli při naplňování zvrácených teorií o rasové čistotě a životním prostoru, na který má německý národ historický nárok, byly Hitlerovy speciální oddíly Einsatzgruppen. Další část dokumentární série Nacistická smrtící komanda uvidíte dnes ve 23:10 na Prima ZOOM.

Nacistická smrtící komanda (1) - upoutávka
Nacistická smrtící komanda (1) - upoutávka

Pokud vás toto téma zajímá víc, rozhodně si přečtěte i článek o jediném muži, který se dobrovolně vydal do koncentračního tábora Osvětim:

mrtví z Osvětimi

Muž, který se nechal dobrovolně zavřít do Osvětimi

reklama