Kdo je chytřejší: muži, nebo ženy? Odpověď vás překvapí

Kdybychom vám položili tuto otázku ještě před 20 lety, byla by odpověď jednoznačná: muži. Ale od té doby se mnohé změnilo…
Hloupý muž

Abychom nebyli obviňováni z nějakého sexismu nebo nadržování: autorem článku je muž a také autorem vědecké studie, ze které tento článek vychází, je muž. Tak už můžeme k věci: ženy jsou inteligentnější než muži.

Jak to? Novozélandský psycholog James Flynn, který se zabývá měřením IQ, analyzoval v obsáhlé studii, jak se během posledního století měnily výsledky v IQ testech u mužů a u žen. Z výsledků jeho práce vyplývá celá řada velmi pozoruhodných faktů.

Tak předně: čím více do minulosti jdeme, tím horší byly výsledky IQ testů žen. Celé 20. století vycházela ženská inteligence jako nižší než ta mužská. Ale ženský inteligenční kvocient celou tu dobu rostl o něco rychleji než ten mužský. Dokonce se dala vysledovat ještě jedna shoda: čím modernější daná země byla, tím rychleji ženy muže doháněly.

Chytrá a sexy

Sex zvyšuje inteligenci. Ale ne na dlouho...

Flynn vycházel z docela solidních údajů shromážděných v pěti zemích světa, v každé pracoval s údaji 1000 osob. A vždy byly výsledky víceméně podobné: v současné doby byly ženy vždy přibližně o půl bodu lepší než muži. Tento rozdíl je ale v podstatě zanedbatelný, pohybuje se na hranici statistické chyby.

Další důkazy

Na to, že mezi oběma pohlavími nejsou v inteligenci žádné rozdíly, upozorňuje více současných studií. IQ všech lidí na Zemi postupně roste, což vědci dávají do souvislosti s tím, jak se mění naše životní podmínky a nároky, které jsou na moderního člověka kladené. Ženy se zjevně těmto změnám dokážou přizpůsobit rychleji než muži, respektive jsou k tomu více nucené.

terminator_salvation_61

Už to začíná. Americká armáda vyvíjí umělou inteligenci

Kde se tyto rozdíly berou? Roku 2013 byla zveřejněna velká práce, které to zdařile popsala. Ukázala, že muži mají více propojení uvnitř hemisfér, zatímco ženy mají více propojené mozkové hemisféry navzájem. Muži díky tomu excelují třeba v tom, že umí skvěle otáčet v mysli 3D předměty, ženy zase vynikají v použití krátkodobé paměti.

Lišíme se jinak

Všechny zmíněné práce ale poukázaly na to, že mnohem větší roli v inteligenci hrají sociální, ekonomické a další faktory. Pohlaví je v inteligenci v podstatě zcela zanedbatelná vlastnost; naopak je důležité, v jak bohatých podmínkách člověk žije a také jak se na něm projevuje vliv jeho rodiny…

 

 

AI čelem

Umělá inteligence poprvé přechytračila člověka. Máme se bát?

 

A jak je to s chytrostí ve světe slavných? To se můžete sami přesvědčit každou sobotu ve 20.15 na Primě. Sledujte show Muži proti ženám

 

Muži proti ženám presskit - Obrázek 2

VIDEO Muži proti ženám v režii Čecha: Pořad, který má „koule“


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama