VIDEO: Těžký život lvů – nejprve si zahráli v dokumentu, pak je vesničané otrávili nebo zastřelili

Dokument o pěti lvích bratrech Lvi z pouště Namib můžete vidět na Primě PLAY. Bohužel čtyři z pětice lvů jsou už po smrti.
Z této pětice lvích sourozenců zůstal naživu už jen jeden
Z této pětice lvích sourozenců zůstal naživu už jen jeden
archiv Prima ZOOM

reklama

Pouhý rok poté, co na světové televizní obrazovky zamířil dokument Vanishing Kings – Namibia’s Desert Lions o životě pětice mladých lvů žijících v poušti Namib, jsou čtyři z nich po smrti. Vesničané v létě tři z nich otrávili a jednoho zastřelili. Lvům nepomohly ani hlavní role v dokumentu, který pro rakouskou televizní stanici ORF na Pobřeží koster v Namibii točili zkušení dokumentaristé Will and Liane Steenkampovi. Během 18 měsíců natáčení pomocí obojků s vysílačkami sledovali Pět mušketýrů, jak se lvím bratrům přezdívalo, a jejich matku, která je učila dovednostem a trikům nutným k přežití v extrémních podmínkách pouště. Dokument o lvích bratrech můžete pod názvem Lvi z pouště Namib vidět na Primě PLAY.

 

Mladí lvi se sice zvládli přizpůsobit životu v nejstarší poušti světa, ale to je neochránilo před vesničany. Tři těla otrávených „filmových“ lvů byla nalezena 10. srpna v severní Namibii poblíž vesnice Tomakas. Lvi vesničanům zabili osla a vesničané se jim za to pomstili tím, že za vesnicí pohodili jeho otrávenou mrtvolu. Dalšího ze slavné pětice lvů zastřelil už v červenci poblíž ohrady s dobytkem opět jeden z místních vesničanů.

Podle namibijského listu Namibian zahájilo ministerstvo životního prostředí a turistiky vyšetřování těchto incidentů. Soužití velkých šelem a domorodců je v Namibii dlouhodobým problémem a snahy biologů stabilizovat početní stavy lvů se u vesničanů nesetkávají s velkým pochopením.

Posledního, pátého lva z „mušketýrů“ (má poněkud neosobní vědecké označení Xpl-93, ale říká se mu Tullamore) ochránci přírody odchytili a převezli do oblasti delty řeky Uniab na pobřeží Atlantiku. Lev se ale okamžitě vydal zpět k asi 350 km vzdálené vesnici Tomakas, kde našli smrt jeho bratři. Naštěstí se ale cestou stočil do pohoří Okongwe, které je pro něj mnohem bezpečnější. Jeho pohyb i pohyb dalších lvů sledovaných pomocí speciálních obojků můžete sledovat na stránkách projektu Desert Lion Conservation.

Poušť Namib s charakteristickými obřími dunami

VIDEO: V pekle pouště Namib zachraňuje lidi i kobylky trnitý meloun

 

V Namibii v současnosti žije méně než 150 lvů, z nichž část se přizpůsobila životu v jedné z nejnehostinnějších pouští světa – poušti Namib. Ta se táhne v délce 1600 km podél atlantského pobřeží Namibie a její celková plocha přesahuje 50 000 km2. Jde zřejmě o nejstarší poušť na světě – extrémně suché podmínky (ročně tu naprší jen 10 mm vody) tu panují nepřetržitě už 80 milionů let.

Dokument Lvi z pouště Namib uvidíte na Primě PLAY.

(mih)

reklama

reklama