Hitler je mrtev. Definitivně!

Konspirační teorie jsou sice nesmrtelné, ale v otázce Hitlerovy smrti dostaly smrtící úder. Konečně vědci potvrdili pravost Hitlerových ostatků.
Adolf Hitler ve své pracovně - pevně založené ruce možná měly před fotografem zakrýt třes
Adolf Hitler ve své pracovně - pevně založené ruce možná měly před fotografem zakrýt třes
Wikimedia Commons/Heinrich Hoffmann
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Hitler a konspirace

V případě milovníků nacistických teorií je přání otcem myšlenky. Neonacisté by si přáli, aby jejich „guru“ nezůstal v bunkru pod Berlínem, ale přežil a dál ovlivňoval svět svými zrůdnými plány. Nepovedlo se mu na poslední chvíli odletět do Argentiny či do Dánska, neodplul ponorkou, nepřežil na polární stanici ani v Antarktidě, ani v Arktidě a ani za něj nespáchal sebevraždu dvojník. Teorie o jeho následovnících, dětech, tajných rituálech nebo zbraních bezesporu budou dál žít v mediálním prostoru, ale jedna, ta nejzákladnější teorie, je mrtvá. Zemřela spolu s Hitlerem a potvrzená je teprve chvíli. Hitler se navzdory konspiračním teoriím z Berlína nedostal.

Proč se Adolf Hitler tak často mýlil?
Proč se Adolf Hitler tak často mýlil?
profimedia.com

První konspirátor byl Stalin

Jednoduchá pravda, že Hitler nechtěl padnout do rukou Sovětům, kteří by s ním udělali monstrproces, ani spojencům, kteří by jej bezesporu odsoudili k trestu smrti, a tak spáchal sebevraždu, je pro mnoho lidí málo sexy. Když Hitlerovu ohořelou mrtvolu našli v mělkém hrobě na zahradě říšského kancléřství, uzurpovali si nález pro sebe. Spojenci, kteří měli otevřenější informační kanály, se o nálezu nedozvěděli, čímž bylo zaseto semínko pochybností, z nichž následně vyklíčily ony výše zmiňované konspirační teorie. Na vině byl samotný Stalin, který na informace utajil embargo a podle jedné z teorií přímo počítal s tím, že rozjede konspirační kampaň s cílem poukázat na nebezpečí západního myšlení. Vždyť přece pomohli Hitlerovi přežít.

Diktátor Stalin vládl 24 let
Diktátor Stalin vládl 24 let
archiv Prima ZOOM

Nejlepším potvrzením jsou zuby

Metod, jak bezpečně identifikovat totožnost, je celá řada – od rozboru DNA (metody, která se v roce 1945 nepoužívala – struktura DNA byla objevena až v roce 1953), přes daktyloskopickou expertízu až po porovnání zubních záznamů.

Zubní sklovina patří mezi extrémně tvrdé materiály, takže se zuby dají „zrekonstruovat“ a porovnat se zubními záznamy i ze spáleného těla. Povedlo se najít nejprve asistentku Hitlerova osobního zubaře Käthe Heusermannová, později i samotného dentistu Hugo Blaschkeho. Odborný časopis Europien Journal of Internal Medicine vydal 18. května 2018 materiál pro Hitlerovy konspirátory zásadního významu: The remains of Adolf Hitler: A biomedical analysis and definitive identification.

Vtipné je, že Hitlerův chrup se ukázal v rámci výstavy laikům, ale pro posouzení odborné veřejnosti až donedávna zapůjčen nebyl. Už dříve jak zubař, tak i asistentka potvrdili pravost Hitlerova chrupu, nově analýza potvrdila, že muž, jemuž zuby patřily, byl vegetarián (což Hitler byl) a prokázala se i chemická změna způsobená kyanidem, kterým se vůdce otrávil.

Jenže jak známe milovníky konspirací, tak se určitě objeví nová – přesně podle hesla: Hitler je mrtev, ať žije Hitler. Jen malá pointa na závěr. Asistentka Heusermannová na základě sovětského soudu strávila deset let v sovětském gulagu. Jejím hlavní prohřeškem bylo, že díky tomu, že se starala o vůdcův chrup, podporovala jeho smrtonosné válečné tažení na jehož konci byly desítky milionů mrtvých. Nic jí nepomohla skutečnost, že sama kryla židovského zubaře, u kterého sloužila dříve. I v Sovětském svazu totiž vládl Stalinem podporovaný antisemitismus.

Text: Topi Pigula

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama