Zapomeňte na líné býložravé dinosaury – hadrosaurus mohl běžet až 45 km/h. Jeho mumii uvidíte na Prima ZOOM

Vědci se přou, zda dinosauři běhali v předklonu nebo vzpřímeně jako Godzilla.
Dinosauří mumie jsou velkou vzácností
Dinosauří mumie jsou velkou vzácností
archiv Prima ZOOM
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Objev mumie hadrosaura v Severní Dakotě vědci srovnávají s objevem Tutanchamonovy hrobky. Došlo k němu v roce 1999 a dodnes jde o jednu z mála zkamenělých mumií dinosaurů zachovaných včetně kostí, kůže, tkání včetně nosu a do jisté míry i vnitřních orgánů. Vědci tak jsou poprvé díky CT a rentgenovému snímkování schopni zjistit, jak se hadrosaurus pohyboval. Na býložravce byl zatraceně rychlý – běhal v předklonu rychlostí 45 km/h.

 

Kráva mezi dinosaury

Severní Dakota ve Spojených státech amerických před 67 miliony let. V krajině převládají mokřady a řeky, jejich vody proudí na východ, do rozlehlého vnitrozemního moře. V bujné zelené vegetaci žijí tvorové gigantických rozměrů. Končí křída, klíčové období vývoje dinosaurů, ve kterém se po Zemi procházeli naši nejznámější obrovští ještěři – triceratops, tyranosaurus a dvanáctimetrový třítunový býložravec jménem hadrosaurus.

Kostra hadrosaura
Autor: archiv Prima ZOOM Kostra hadrosaura

 

Kachnozubí hadrosauři byli něco jako krávy období křídy – celé dny přežvykovali vegetaci. I když nejspíš tvořili oblíbenou součást jídelníčku tyranosaura, patřili současně mezi nejúspěšnější dinosaury své doby. Tedy alespoň pokud jde o fosilní nálezy.

Mumie hadrosaura pojmenovaná Dakota je nejlépe zachovaným dinosaurem. Po milionech let se kromě zkamenělých kostí a zubů dochovala i jeho kůže, tkáně a do jisté míry možná i orgány. Tenhle živočich jako by pohlédl na Medusu své doby... a zkameněl.

Peří dinosaurům sloužilo nejprve jako ochrana před zimou.

VIDEO: Peřím byli porostlí i draví dinosauři včetně tyranosaura. Zřejmě vypadal dost podivně

 

Vědci podle velikosti a tvaru kostí dinosauřích nohou odhadnou způsob jejich pohybu, ale bez svalů nedokážou odhadnout jejich rychlost. Vzájemným porovnáváním jednotlivých kostí bylo zatím objeveno zhruba 300 různých druhů dinosaurů. Jenže bez genů a bílkovin nelze zjistit, jak se pohybovali ani co se z nich vyvinulo.

Otázkou je, zda se dinosauři pohybovali vzpřímeně jako Godzilla, anebo ve velkém předklonu. Vědci nakonec pomocí počítačové simulace došli k závěru, že hadrosaurus běhal v předklonu rychlostí 45 km/h – tedy podstatně rychleji, než se myslelo. Rozhodně to nebyla žádná kráva – tyranosaurovi by dokázal snadno utéct.

(mih)

Reklama
Reklama