Japonci přestávají provozovat sex. Co se s nimi děje?

Japonsko má problém: zdejší mladá generace vůbec nemá zájem o sex. Proč? A co s tím?
Silikonová Japonka
Silikonová Japonka

reklama

Shinai shokogun – neboli syndrom celibátu. Miliony Japonců ve věku do 40 let nestojí o sex. Většina z nich ani nechodí na rande a čím dál větší množství se jich úplně vyhýbá jakýmkoliv sexuálním aktivitám. Co se to děje se zemí vycházejícího slunce, která byla vždy známá spíše svou sexuální rafinovaností a perverzností? Jak se mění tradiční japonská společnost můžete nejlépe vidět v dokumentu Anthony Bourdain: Neznámé končiny v díle věnovaném Tokiu.

Podle demografů je to dlouhodobý problém. Japonsko má jednu z nejnižších porodností na světě – důsledkem je, že současná populace 126 milionů se do roku 2060 zmenší o třetinu. Šokující jsou průzkumy staré dva roky: 61 procent mužů a 49 procent žen, kteří nežijí v manželství, nemá ani žádný jiný vztah. Týká se to jen mladých do 34 let – starší generace se o vztahy zajímá mnohem víc.

Japonci a sex: Panická generace

Ještě děsivější jsou výsledky jiné studie: celá třetina Japonců do 30 let nikdy s nikým nechodila! 45 procent žen ve věku 16–24 let vůbec nestojí o jakoukoliv formu sexuálního kontaktu, to stejné se týká čtvrtiny stejně starých mužů. Co se to s japonskou společností stalo?

Bortí se samotné kořeny, na nichž je založena. Stará tradiční rodina, kterou znají rodiče mladé generace, přestává v moderním světě fungovat. Krize je tak vážná, že Kunio Kitamura, expert na demografii, varuje, že Japonsko by dokonce mohlo přestat existovat.

Klasická dvojice vypadala v Japonsku po generace úplně stejně: muž živil rodinu, žena byla v domácnosti. Dvacet let dlouhá ekonomická krize způsobila, že platy mužů klesly. Muži teď své manželky neuživí, ale je stále společensky nepřijatelné, aby vdané ženy pracovaly. Tato situace nemá řešení…

Sex je mrtev, ať žije sex!

Lidská sexualita je ale samozřejmě natolik silná, že se jen tak nerozplyne. Mění se ale na něco jiného – ze zábavy pro dva se stává koníček pro jednoho. On-line pornografie, erotické hračky objednávané přes online sex-shopy, virtuální přítelkyně a další náhražky klasického erotického života v Japonsku jen kvetou.

Mezi mladou generací se tak objevuje čím dál více podivných úchylek, kdy se pro mladíky stávají sexuálně vzrušujícími figurky robotů, kreslené postavičky ze seriálů a další podobné předměty. Že tohle působí na mladíky, si už Japonci zvykli, nezvyklé však je to, že se to stále více týká i žen.

Emancipace po Japonsku

Pro Japonky je ale vztah především cestou, jak si úplně zkazit kariéru. Když se Japonka vdá, prakticky vždy to pro ni znamená, že už nikdy nebude povýšena. Šéfové u ní předpokládají, že otěhotní a to znamená, že firma do takového člověka nebude už investovat. Manažeři v tomhle ale jen vycházejí z reality: dosavadní praxe je totiž taková, že s prvním dítětem skončí v práci definitivně přes 70 procent Japonek. Ženská sexualita v souvislosti s prací je zkrátka jiná, než u nás.

Někteří japonští antropologové tvrdí, že jde dokonce o generační vzpouru. Doposud totiž představoval život bez partnera pro Japonce ponížení. Co když se mladá generace pokouší protestovat proti životnímu stylu svých rodičů?

Jiné studie však poukazují na to, že tato revoluce je jen důsledkem života minulých generací. Pro rodiče dnešních třicátníků bylo zcela normální, že muž byl v zaměstnání 12–18 hodin denně, takže se s manželkou stejně vůbec nepotkával. Přes formální vztah v manželství žili oba vlastní, zcela oddělené životy. Děti tak vlastně jen dovedly život svých rodičů k dokonalosti…

Text: RD

Jak se mění tradiční japonská společnost, můžete nejlépe vidět v dokumentu Anthony Bourdain: Neznámé končiny v díle věnovaném Tokiu..

reklama

reklama