VIDEO: Děti a domácí zvířata jsou zakázané, vrtulníky nelétají. Zimu v Antarktidě zažijete na Primě PLAY

Přečkat celý rok na nejchladnějším kontinentu světa si troufne jen pár set lidí roztroušených na třech desítkách základen. Jak přežít extrémní antarktickou zimu uvidíte v celovečerním dokumentu Antarktida: Rok na ledu na Primě PLAY.
Zima v Antarktidě
Zima v Antarktidě
archiv Prima ZOOM

reklama

Antarktida je větší, než celé Spojené státy, ale v létě tu pracuje necelých 5000 lidí. Jiná situace nastane přes zimu – na nejchladnějším kontinentu světa zůstává kolem 700 lidí roztroušených na různých vědeckých základnách. Největší z nich je americká základna McMurdo – v létě zvládne ubytovat 1258 obyvatel. McMurdo leží u moře na Rossově ostrově pod horou Erebus (3794 metrů), což je nejjižněji položená aktivní sopka na světě – naposledy vybuchla v roce 2011. Život v McMurdo je určován počasím. Nejchladnějším měsícem je srpen – rekordní teplota -49,4 stupně Celsia mluví za vše. Drsnou krásu nejjižnějšího kontinentu poznejte v celovečerním dokumentu Antarktida: Rok na ledu na Primě PLAY.

 

Po čtyři měsíce tu v létě Slunce nezapadne za obzor. Pracovat jako inženýr v Antarktidě vypadá úchvatně, ale někdy to znamená snažit se ve větru o rychlosti přes 140 km/h rozmrazit trubky na moč. Budovy se otřásají větry až 350 km/h. Všechno se třese. Od konce dubna Slunce na čtyři měsíce natrvalo zapadne a první letadlo se objeví až koncem srpna. V zimě na základně zůstává kolem 200 lidí, děti a domácí zvířata jsou zakázané, vrtulníky nelétají.

Základnu tvoří asi stovka budov, přístav a tři letiště, z toho dvě jsou sezónní. V letech 1962-72 měla vlastní jadernou elektrárnu s reaktorem o výkonu 1,8 MW, jejímž spuštěním se denně ušetřilo 5700 litrů nafty. Americké námořnictvo ale provoz elektrárny ukončilo a nahradilo ho několika klasickými 500wattovými dieselovými generátory. V roce 2009 byly na základně instalovány tři větrné turbíny, každá o výkonu 330 kW. Spotřeba nafty tím klesla o 11 %.

 

Okolí McMurdo není úplně pusté. O tři kilometry dál je malá novozélandská základna Scott Base. Ta je přibližně stejně velká, jako většina základen v Antarktidě – letní populace 80 a zimní 10 lidí. Na celém kontinentu je jen kolem třiceti trvale obsazených stanic. Na většině z nich není v zimě víc než dvacet obyvatel.

Jak přežít extrémní antarktickou zimu uvidíte v celovečerním dokumentu Antarktida: Rok na ledu na Primě PLAY.

(mih)

reklama

reklama