VIDEO: Kivalina – vítejte ve vesnici, kde je pojem globální oteplování sprostou nadávkou

Jak vypadá život podél Severozápadního průlivu postiženého globálním oteplováním, uvidíte v dokumentu Polární moře na Primě PLAY.
Arktida je silně zasažena globálním oteplováním
Arktida je silně zasažena globálním oteplováním
archiv Prima ZOOM
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kivalina je malá vesnice Inuitů na severním pobřeží Aljašky a jejích 470 obyvatel se zřejmě stane prvními klimatickými uprchlíky v historii Země. Vesnice totiž stojí za polárním kruhem na malém podlouhlém ostrůvku kousek od pevniny, který donedávna obklopoval ledový příkrov. Ten ale v důsledku oteplení roztál a přestal tak chránit břehy nízkého ostrova před prudkými bouřemi a záplavami. Inuité navíc přišli o tradiční metody lovu na pevném ledě – jestliže dříve na ledovém příkrovu trávili celé týdny, dnes jsou rádi i za jediný den v roce. Život bez ledu uvidíte v dokumentu Polární moře na Primě PLAY.

Polární moře 10 - vesnice Kivalina na Aljašce
Polární moře 10 - vesnice Kivalina na Aljašce

 

Ostrůvek, který v roce 1847 objevilo ruské námořnictvo, po desítky generací poskytoval základnu místním obyvatelům závislým na lovu. Dostat se na něj dá lodí, letadlem (je tam malá přistávací dráha) nebo po ledu – jenže ten začal před dvěma desetiletími mizet takovou rychlostí, jakou nikdo z místních nepamatuje. V důsledku toho začalo moře hlavně za podzimních a zimních bouří odplavovat břehy ostrova a přelévat se přes něj. Vláda sice postavila kolem větší části osady kamennou zeď, ale její životnost se odhaduje nanejvýš na 15 let.

Aljašská vesnice Kivalina zřejmě do roku 2025 zmizí pod vodou
Autor: bbc.co.uk Aljašská vesnice Kivalina zřejmě do roku 2025 zmizí pod vodou

 

Každoroční boj ostrovanů s vodním živlem se tak zdá být předem prohranou záležitostí. Nepomáhají ani pytle se zeminou vršené kolem jeho břehů. Ostrov má nadmořskou výšku pouhé 4 metry a jeho obyvatelé se tak nejspíš stanou prvními klimatickými uprchlíky, které z jejich domovů vyhnalo globální oteplování. Očekává se, že ostrov bude už v roce 2025 zcela neobyvatelný.

Právě v oblasti Arktidy se teplota vody zvyšuje dvakrát rychleji než v ostatních oblastech USA. Díky tomu se daří již několik let každoročně v létě proplouvat Severozápadním průlivem, o což se po několik set let marně snažily početné výpravy mořeplavců a výzkumníků.

Další část dokumentu Polární moře uvidíte na Primě PLAY.

(mih)

Reklama
Reklama