9. ledna 2020 06:00

Austrálie trpí nájezdy žíznivých velbloudů – rozbíjejí všechno, co obsahuje vodu. A je jich přes milion

Taky si myslíte, že nejvíc velbloudů na světě žije v Africe a Asii? Tak to jste na omylu…

Arabové mají Austrálii co závidět – volně tam pobíhá přes milion velbloudů. Jenže to není bez problémů. Když umírají žízní, instinkt přežití z velbloudů dělá agresivní tvory, kteří ve vesnicích rozbíjejí všechno, co obsahuje vodu: toalety, klimatizační jednotky, nádrže, vodní pumpy...

Velbloud – dědictví živelné kolonizace

Austrálii tíží neočekávaná kletba jménem velbloud. Země totiž stále platí za chyby, kterých se v minulosti dopustili kolonisté. Velbloudi nejsou v Austrálii původním druhem, i když krajina a klima se na první pohled zdají být pro ně jako dělané.

V dobách, kdy neexistovaly silnice, je kolonisté dovezli z Afghánistánu a z Indie. Proč? Velbloudi po prašných australských cestách tahali vozy se zbožím. Jenže když jejich místo zaujaly nákladní automobily, byli tahouni ponecháni svému osudu. Vrátili se do přírody, kde se jejich stavy dramaticky zvýšily.

Ne klokani, ale velbloudi

Střed a západ kontinentu dnes devastuje přes milion těchto zvířat a jejich počet se každých deset let zdvojnásobuje. Místní vegetace ale není ke spásání těmito importovanými zvířaty přizpůsobená, takže když se dostaví sucha, tito velcí savci se v zoufalství stahují k jakýmkoliv zdrojům sladké vody. Když umírají žízní, instinkt přežití z nich dělá agresivní tvory, kteří vstupují do vesnic a rozbíjejí všechno, co obsahuje vodu: toalety, klimatizační jednotky, nádrže, vodní pumpy...

Hordy divokých velbloudů se staly metlou odlehlých vesnic Aboriginců. Zničená zařízení je pro tyto komunity s omezenými zdroji těžké nahradit. Australská vláda proto v roce 2010 rozjela program na snížení počtu velbloudů. Během pěti let jich bylo zastřeleno 170 tisíc. Další ukázka toho, jak člověk bez rozmyslu likviduje původní biotopy celých kontinentů.

MK

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom