Minulost nebyla špatná a Milada Horáková se stala obětí studené války, tvrdí Miloš Jakeš

Svět očima posledního nejvyššího komunisty Miloše Jakeše v dokumentu Milda exkluzivně na Prima ZOOM.
"Přesvědčit lidi, aby se postupně zřekli soukromého vlastnictví, nebylo lehké,“ přiznává Miloš Jakeš.
"Přesvědčit lidi, aby se postupně zřekli soukromého vlastnictví, nebylo lehké,“ přiznává Miloš Jakeš.
Realfilm Production
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Poslední generální tajemník ÚV KSČ, autor nezapomenutelného projevu v Červeném Hrádku ze 17. července 1989 a dnes zarputilý a asketicky působící důchodce Miloš Jakeš, nedá ani bezmála třicet let po pádu režimu na socialismus dopustit. „Trochu bych přitvrdil ve smyslu obhajoby minulosti a principů socialismu. Minulost špatná nebyla, dodnes z toho žijou…“. Jak se vlastně dnes žije kdysi nejmocnějšímu muži bývalého Československa a co si myslí o budování socialismu uvidíte v celovečerním dokumentu Milda 1. května ve 20.00 na Prima ZOOM.

Důchodce z pražské Hanspaulky

Švestkové knedlíky si vaří do zásoby, do hospody nechodí. Zato komunistické oslavy 1. máje v pražských Holešovicích nevynechá nikdy. Důchodce Miloš (vlastním jménem Milouš) Jakeš má svou ženu Květenu (zemřela 2013) v urně v obývacím pokoji. Jinou ženu ostatně podle svých slov neměl, prožil s ní 70 let života. Pracovala v elektroodělení ve Zlíně u Bati, kde navíjela cívky na transformátory – stejně jako Jakeš.

Dokument Milda vznikal v roce 2015 částečně ve vile na pražské Hanspaulce, kde dnes již 95letý Jakeš bydlel až do roku 2016. Jeho dva synové poté vilu prodali a Jakeše odstěhovali do luxusní novostavby v pražských Dejvicích.

Miloš Jakeš a vlastní portrét z KLDR
Autor: Realfilm Production Miloš Jakeš a vlastní portrét z KLDR

Jakeš ve svém původním domě, kde bydlel 35 let, schraňoval množství artefaktů připomínajících jeho nejlepší roky v čele československých komunistů, které vedl bezmála dva roky. Hrdě ukazuje svůj portrét v nadživotní velikosti, který dostal od Kim Ir Sena při návštěvě KLDR a také vycpanou hlavu sajgy, kterou neobratně střelil v Mongolsku.

Rolník Jakeš

Doma i ve škole mu říkali Milda. Rodina měla v Českých Chalupách dva a půl hektaru, dvě krávy a dvě prasata. Jakeš se v 15 letech začal učit v Baťově Škole práce ve Zlíně, později pracoval v Baťových závodech. Přes všechno, co od Bati dostal, ani na okamžik nepochybuje o nutnosti firmu Baťa znárodnit.

Jako předsedy Jednotného národního výboru, což byla spojená funkce primátora Gottwaldova a předsedy Okresního národního výboru, bylo Jakešovým hlavním úkolem združstevnění zemědělství. „Přesvědčit lidi, aby se postupně zřekli soukromého vlastnictví, nebylo lehké,“ přiznává Jakeš, který se o to snažil dva roky (1950–52).

Milada Horáková byla obětí studené války

„Takové věci se děly, vždyť budování socialismu probíhalo v podmínkách studené války,“ komentuje bývalý generální tajemník ÚV KSČ politické procesy z 50. let. Podle něj se nemohlo stát, že by skončil stejně jako Milada Horáková, protože „věděl, co dělá“.

„Je zajímavé, že lidem nevadí zločiny Spojených států, ale nějaká hloupost se vydává já nevím za co,“ reaguje Jakeš na otázku, zda by se neměl od procesů distancovat. Popravu Milady Horákové označuje za omyl, za který můžeme poděkovat studené válce. „Země se nějak bránila. Někdy se bránila dobře a někdy to prostě neměla udělat,“ shrnuje Jakeš.

Svět očima dnes 95letého Miloše Jakeše uvidíte v dokumentu Milda, který Prima ZOOM vysílá premiérově 1. května ve 20.00, opakování v pátek 4. května ve 12.55.

Reklama
Reklama